Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Krwioplucie, Plucie krwią


opis, objawy

Wykrztuszanie z dróg oddechowych krwi lub plwociny z zawartością krwi.

Krwioplucie, Plucie krwią


przyczyny zachorowania

Uszkodzenie śluzówki jamy ustnej, uszkodzenie języka. Choroby dziąseł. Uszkodzenie dziąseł. Krew ścieka z nosa do gardła. Zapalenie płuc. Gruźlica. Przygryzienie języka. Pylica płuc. Wrzód żołądka lub dwunastnicy. U wcześniej zdrowych ludzi niewielkie krwioplucie może sporadycznie pojawić się przy ostrym zapaleniu oskrzeli. U około 20% - 50% chorych na raka płuca jest krwioplucie. Zwężenie lewego ujścia żylnego. Krwioplucie może być również spowodowane pęknięciem rozszerzonych żył oskrzelowych lub zawałem płuca.

Krwioplucie, Plucie krwią


ryzyko zachorowania

Krwioplucie może pojawić się u każdego człowieka, bez względu na płeć, wiek.

Krwioplucie, Plucie krwią


następstwa i powikłania

Śmiertelność zależy od przyczyny, intensywności i czasu trwania krwawienia oraz od choroby, która stanowi jego przyczynę. Masywne krwioplucie jest stanem zagrożenia życia (śmiertelność wynosi do 30%); śmierć jest z reguły spowodowana asfiksją w wyniku wypełnienia się krwią pęcherzyków płucnych i hipoksemią; rzadziej przyczyną zgonu jest wykrwawienie się. W przypadku krwioplucia istnieje znaczące ryzyko nawracających krwotoków, nawet jeśli krwawienie ustało

Krwioplucie, Plucie krwią


jak zapobiegać

Zapobieganie nie jest możliwe.

Krwioplucie, Plucie krwią


wizyta u lekarza

Bardziej wyraźne i dłużej się utrzymujące krwioplucie wymaga porady lekarza i dokładnego przebadania, zwłaszcza narządu oddechowego i układu krzepnięcia krwi.

Krwioplucie, Plucie krwią


jak można sobie pomóc

Domowa pomoc przedlekarska w krwiopluciu zależy w dużym stopniu od jego intensywności i czasu utrzymywania się. Osoby z krwiopluciem powinny: przyjąć wygodną, spokojną pozycję półsiedzącą lub siedzącą w łóżku, zaprzestać przyjmowania ciepłych płynów lub innych posiłków, popijać łykami czystą zimną wodę lub z domieszką soli kuchennej oraz z kostkami lodu, przy bardziej obfitym krwiopluciu przyłożyć zimny kompres na klatkę piersiową, zwłaszcza na okolice, gdzie jest odczuwalny ból lub wrażenie zalegania wydzieliny w drzewie oskrzelowym, wezwać pilnie pogotowie ratunkowe.

Krwioplucie, Plucie krwią


jak się leczy

Leczenie jest zależne od przyczyny wywołującej krwioplucie. Do każdego chorego lekarz powinien podejść indywidualnie. Należy utrzymać drożność dróg oddechowych, podać tlen, doprowadzić do wyrównania hemodynamicznego. Chory powinien leżeć w łóżku, należy podać leki przeciwkaszlowe. Chorego trzeba ułożyć w taki sposób, aby uniemożliwić spływanie krwi do drugiego płuca. Intubacja, jeśli istnieje konieczność zapewnienia drożności dróg oddechowych; w przypadku ciągłego krwawienia podwójna rurka intubacyjna zapewni dostateczne natlenowanie ? umożliwi oddzielenie krwawiącego płuca od tego, które nie krwawi.


Zobacz także:

zapraszamy na forum