Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Rak żołądka


opis, objawy

Piekące kurczowe bóle w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zgaga, odbijanie, uczucie ucisku lub pełności, utrata apetytu, suchość w jamie ustnej, pieczenie języka, zaburzenia połykania, wstręt do pokarmów mięsnych, szybki spadek wagi, smolisty stolec o charakterystycznym zapachu.

Rak żołądka


przyczyny zachorowania

Przyczyny powstawania raka żołądka nie zostały do końca wyjaśnione. Nitrozoaminy (zawarte np. w wędzonych produktach spożywczych) oraz substancje toksyczne, które powstają przy przypalaniu tłuszczów mogą wywołać raka żołądka. Czynnikami potencjalnie wywołującymi raka żołądka są substancje toksyczne wytwarzane przez pleśnie powstające na zespcutych produktach spożywczych.

Rak żołądka


ryzyko zachorowania

Ryzyko zschorowania na raka żołądka zwiększa palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Rak żołądka to najczęściej występujący nowotwór, rozwijający się zwykle po czterdziestym roku życia. Ryzyko zwiększa się przy skłonnościach rodzinnych do zachorowań, u osób, u których występuje zanik błony śluzowej żołądka, przy narażeniu na stres, w przypadku wrzodów żołądka, po częściowym wycięciu żołądka typu Billroth-II.

Rak żołądka


następstwa i powikłania

Nieleczony rak żołądka prowadzi do śmierci. Rak żołądka jest często przeoczany i operowany zbyt późno. Po usunięciu guza nowotworowego w stadium zaawasnowanym szansę przeżycia ma jedynie co ósmy chory. W Polsce na raka żołądka rocznie umiera 10 na 100 000 kobiet i 26 na 100 000 mężczyzn.

Rak żołądka


jak zapobiegać

Zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożywania alkoholu, unikanie nadwagi, ograniczenie spożywania mięsa, drobiu, pokarmów bardzo tłustych, unikanie mięsa wędzonego, peklowanego, mocno spieczonego, nie spożywanie produktów pokrytych pleśnią, unikanie nieświeżych orzechów.

Rak żołądka


wizyta u lekarza

Kiedy objawy utrzymują się dłużej niż przez cztery tygodnie, kontrolne wizyty w przypadku zanikowego zapalenia żołądka i wrzodu żołądka.

Rak żołądka


jak można sobie pomóc

Samemu nie można.

Rak żołądka


jak się leczy

Niezbędna jest wczesna operacja. Po operacyjnym usunięciu części lub całego żołądka pacjenci powinni ustalić z zespołem leczącym, które zabiegi są konieczne i celowe, by codzienne życie było znośne. Psychoterapia i grupy samopomocowe mogą wspierać leczenie. Medycyna alternatywna może poprawić samopoczucie, lecz nie hamuje rozrostu nowotworu.


Zobacz także:

zapraszamy na forum