Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Program Szczepień - Kleszczowe Zapalenie Mózgu

data dodania artykułu: 31 marzec 2009 źródło: Serwis Nauka w Polsce PAP




Grupą najbardziej zagrożoną zakażeniem odkleszczowym wirusem są oczywiście mieszkańcy terenów endemicznych - szczególnie osoby, które z racji zawodu lub stylu życia dużo czasu spędzają w plenerze. Drugą, wciąż rosnącą, grupą narażonych są turyści, odwiedzający tereny endemiczne.

Dr Stefanoff wyjaśnia, że według oficjalnych danych epidemiologicznych, zdecydowana większość przypadków KZM w Polsce jest odnotowywana w kilkunastu powiatach na terenie województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Nie znaczy to jednak, że w innych regionach zagrożenie nie istnieje. Zdaniem specjalisty z Zakładu Higieny takie statystyki są raczej wynikiem tego, że w większości krajowych szpitali nie wykonuje się badań potwierdzających infekcję wirusem KZM i nie wprowadza przypadków choroby do ogólnopolskiego system nadzoru nad chorobami zakaźnymi.

KLESZCZE LUBIĄ CIEPŁO I WILGOĆ

Z czego wynika tak duży (w skali Europy aż 400-procentowy, a Polsce kilkudziesięciokrotny) wzrost liczby zachorowań na KZM w ostatnich latach? Specjaliści nie mają wątpliwości - winne jest ocieplenie klimatu.

"W czasie 200 lat (1780-2000) zaobserwowano wzrost średniej rocznej temperatury w Polsce o ok. 1,5 st.C. Znaczna część tego wzrostu przypada na ostatnie 50 lat - uważa Arleta Unton-Pyziołek z Instytutu Meteorlogii i Gospodarki Wodnej. Dodaje, że ocieplenie zaznacza się szczególnie w przebiegu zim - coraz łagodniejszych i cieplejszych.

Jej zdaniem, ocieplenie klimatu spowodowało pojawienie się w Polsce różnych gatunków roślin oraz zwierząt, które wcześniej żyły jedynie na południu Europy, na obszarach cieplejszych i znacznie bardziej wilgotnych. Jednym z takich gatunków są właśnie kleszcze, które znalazły dogodne warunki bytowania w tutejszych lasach, na łąkach, ale też w ogrodach, parkach i na działkach. A z faktu, że Europa Środkowa stała się dla nich atrakcyjnym terytorium, wynika obserwowany wzrost zachorowań na KZM.









Zobacz podobne artykuły


Szczepionka przeciw pneumokokom to najlepszy prezent dla dziecka
Pneumokoki są "zabójcami małych dzieci" do 5 roku życia. Mogą spowodować szybką śmierć, albo bardzo poważne powikłania - wodogłowie, głuchotę. Dlatego warto pomyśleć, czy zamiast kolejnej zabawki nie lepiej kupić dziecku szczepionkę przeciw tym bakteriom - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie.
...
czytaj wiecej
Za 10-20 lat szczepionki będziemy zjadać
Szczepionki podawane w zmutowanych genetycznie roślinach są przyszłością profilaktyki zdrowotnej. Za 10-20 lat będziemy szczepionki zjadać, a nie dawać się nakłuwać - uważa światowej sławy wirusolog i immunolog prof. Hilary Koprowski.
...
czytaj wiecej