Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Grypa u bram - na Podkarpaciu oddziały zakaźne stoją w gotowości

data dodania artykułu: 03 listopad 2009 autor:

Jacek Janik

źródło: Rynek Zdrowia


Sprzeczne informacje

Jak zaznacza Wiesław Bek sytuacja w regionie przygranicznym jest cały czas monitorowana. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa prowadzi na bieżąco, na poziomie międzynarodowym, niezbędną wymianę informacji ze strona ukraińską.

– Niestety kontakty lokalne i informacje na tej płaszczyźnie nie zawsze są wiarygodne. Nawet informacje płynące z najwyższych kół rządowych Ukrainy często są sprzeczne. Można powiedzieć, że problem epidemii grypy za naszą granicą jest problemem Ukrainy i Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, która wysyła tam misję łącznikową, żeby sprawdzić czy rzeczywiście jest to epidemia, która zagraża Europie – dodaje Wiesław Bek.

Zdaniem Beka Podkarpacie w pełni jest przygotowane na ewentualny wzrost zachorowań na grypę. Oddziały zakaźne, gdzie indziej w kraju często likwidowane, na Podkarpaciu utrzymywane są w pełnej gotowości.

 – Nie spodziewamy się epidemii, ale jesteśmy na nią przygotowani pod każdym względem – podkreśla rzecznik wojewody.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego na Podkarpaciu intensywnie pracuje. Organizowane są telekonferencje z udziałem Głównego Inspektora Sanitarnego, przedstawicieli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Komendy Głównej Straży Granicznej, służb zarządzania kryzysowego i sanitarnych województwa podkarpackiego i lubelskiego.

Ministerstwo zdrowia w Kijowie podało, że do 2 listopada na Ukrainie zmarło dotychczas wskutek epidemii grypy 68 osób. Potwierdzono 22 przypadki grypy A/H1N1. Według resortu ogólna liczba chorych wzrosła do 191 tys., w tym 83 tys. dzieci. Hospitalizowano ponad 7 tys. osób, z czego 123 leżą na oddziałach intensywnej terapii.









Zobacz podobne artykuły


Czwarta osoba w Polsce z A H1N1
Potwierdzono czwarty przypadek wirusa A/H1N1 w Polsce - dowiedziała się reporterka RMF FM Kamila Biedrzycka. Na nową grypę zachorował 34-letni mężczyzna, który w piątek 22 maja wrócił z Nowego Jorku do Krakowa. W weekend zgłosił się do szpitalnego oddziału ratunkowego z objawami grypy - informuje RMF FM....
czytaj wiecej
4694 potwierdzonych zachorowań na świńską grypę
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek, 11 maja 2009 roku, o 4694 potwierdzonych przypadkach grypy A/H1N1 w 30 krajach, w tym o 53 przypadkach śmiertelnych (48 w Meksyku, trzy w USA i po jednym w Kanadzie i Kostaryce). ...
czytaj wiecej
Kiedy szczepionka przeciw świńskiej grypie
Minimum osiem tygodni może zająć opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi świńskiej grypy - powiedziała rzeczniczka producenta leków GlaxoSmithKline Anna Olszewska. Jak jednak podkreśliła, Polska nie będzie miała pierwszeństwa w dostępie do niej. "Trudno jest dokładnie określić, jak długo będzie trwało opracowywanie szczepionki. Specjaliści oceniają minimalny czas na ok. osiem tygodni......
czytaj wiecej