Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Grypa u bram - na Podkarpaciu oddziały zakaźne stoją w gotowości

data dodania artykułu: 03 listopad 2009 autor:

Jacek Janik

źródło: Rynek Zdrowia


– Nasz oddział zakaźny jest po remoncie, dysponuje 23 łóżkami. Co prawda wykonaliśmy już kontrakt z NFZ, ale cały czas utrzymujemy oddział w stanie gotowości, mamy pełną obsadę personelu. Nikt nie jest na urlopie. Mamy też zgromadzoną odpowiednią ilość leków – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Beata Trzop, zastępca dyrektora szpitala.

Grypa przez granicę

Wirus nie wie, co to granica państwa. Dlatego funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej informują podróżnych udających się na Ukrainę o sytuacji epidemiologicznej w tym kraju oraz o sposobach zabezpieczania się przed infekcją. Na wskutek medialnych doniesień o ognisku epidemii grypy za naszą wschodnią granicą, zmniejszyła się ilość osób wyjeżdżających na Ukrainę. Osoby wjeżdżające do Polski, u których występują objawy charakterystyczne dla grypy natychmiast badane są przez lekarza, w którego gestii leży decyzja o ewentualnej obserwacji w najbliższym szpitalu z oddziałem zakaźnym. Wyznaczono strefy izolacyjne na przejściach granicznych.

Polskie służby medyczne nie odnotowały wzrostu ilości zgłoszeń pacjentów z objawami grypy w przychodniach w regionie podkarpackim, a nawet przeciwnie – w minionym tygodniu nastąpił nawet spadek tego typu zachorowań.

Jak przypomina rzecznik wojewody podkarpackiego Wiesław Bek, w regionie z grypą A/H1N1 lekarze mają do czynienia od maja, bo właśnie tam zanotowano jej pierwszy przypadek.

– Wtedy przećwiczyliśmy wszystkie procedury związane z możliwością występowania nowej grypy i rozprzestrzeniania się jej. Chodzi przede wszystkim o uiejętność docierania do osób zarażonych, potencjalnych nosicieli, ich izolacji i leczenia. Te procedury są w pełni sprawne. W tej chwili sytuacja jest o tyle wyjątkowa, że ogniska grypy na Ukrainie, jak wynika z doniesień mediów, są dużo większe, ale dla nas praktycznie to nic nie zmienia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wiesław Bek.







Zobacz podobne artykuły


Czwarta osoba w Polsce z A H1N1
Potwierdzono czwarty przypadek wirusa A/H1N1 w Polsce - dowiedziała się reporterka RMF FM Kamila Biedrzycka. Na nową grypę zachorował 34-letni mężczyzna, który w piątek 22 maja wrócił z Nowego Jorku do Krakowa. W weekend zgłosił się do szpitalnego oddziału ratunkowego z objawami grypy - informuje RMF FM....
czytaj wiecej
4694 potwierdzonych zachorowań na świńską grypę
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek, 11 maja 2009 roku, o 4694 potwierdzonych przypadkach grypy A/H1N1 w 30 krajach, w tym o 53 przypadkach śmiertelnych (48 w Meksyku, trzy w USA i po jednym w Kanadzie i Kostaryce). ...
czytaj wiecej
Kiedy szczepionka przeciw świńskiej grypie
Minimum osiem tygodni może zająć opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi świńskiej grypy - powiedziała rzeczniczka producenta leków GlaxoSmithKline Anna Olszewska. Jak jednak podkreśliła, Polska nie będzie miała pierwszeństwa w dostępie do niej. "Trudno jest dokładnie określić, jak długo będzie trwało opracowywanie szczepionki. Specjaliści oceniają minimalny czas na ok. osiem tygodni......
czytaj wiecej