Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Grypa u bram - na Podkarpaciu oddziały zakaźne stoją w gotowości

data dodania artykułu: 03 listopad 2009 autor:

Jacek Janik

źródło: Rynek Zdrowia

Epidemia grypy za naszą wschodnią granicą niepokoi. W województwach graniczących z Ukrainą służby sanitarne i graniczne monitorują sytuację na przejściach. Szpitale, w których funkcjonują oddziały zakaźne, choć nie odnotowuje się zwiększonej liczby zachorowań, przygotowywane są na sytuacje wyjątkową.



Mamy do dyspozycji w tej chwili 15 łóżek na szpitalnym oddziale ratunkowym. Jesteśmy ponadto w stanie w ciągu doby przygotować ponad sto łóżek dla chorych na infekcje grypowe. Mamy zgromadzoną odpowiednią ilość masek, preparatów leczniczych, które powinny wystarczyć na taką ilość chorych - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Krzysztof Popławski, zastępca dyrektora ds. leczniczych w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu.

Na Podkarpaciu, jak i w całej Polsce, zdaniem dr Janusza Kaliszczaka, wojewódzkiego konsultanta ds. epidemiologii, pod względem zachorowalności na grypę i choroby grypopochodne sytuacja jest stabilna. Zachorowań na grypę sezonową, jest nawet mniej niż w poprzednich latach.

– W całej Polsce do tej pory rozpoznano ok. 170 przypadków zachorowania na grypę A/H1N1, wszystkie te osoby, podobnie jak osoby z kontaktu są zdefiniowane, są już po leczeniu lub w jego trakcie. Na Podkarpaciu odnotowaliśmy cztery przypadki zachorowań na grypę A/H1N, ale to nie ma nic wspólnego z tym, co dzieje się na Ukrainie – twierdzi dr Kaliszczak.

Kolejne przypadki

W Szpitalu Powiatowym w Łańcucie przebywają trzy osoby z podejrzeniem infekcji górnych dróg oddechowych. Jedna z nich, młody mężczyzna z Ukrainy, ma grypę, której odmiana jeszcze nie jest zdefiniowana, dwie pozostałe osoby są na obserwacji.

– Trzy przypadki zachorowania, to nie jest nic nadzwyczajnego – stwierdza Janusz Kaliszczak.

Na razie nic nie wskazuje na wzrost zachorowań, ale odnotowywane są kolejne przypadki podejrzeń zachorowań na nową grypę. W Szpitalu Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu przebywa na obserwacji mężczyzna, który wrócił z Ukrainy. Do Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, na oddział zakaźny trafiły cztery osoby, w tym 11 letni chłopiec, z podejrzeniem infekcji górnych dróg oddechowych. Wyniki badań laboratoryjnych, które wskażą czy jest to grypa i jaka jej odmiana, będą znane w ciągu dwóch dni.







Zobacz podobne artykuły


Czwarta osoba w Polsce z A H1N1
Potwierdzono czwarty przypadek wirusa A/H1N1 w Polsce - dowiedziała się reporterka RMF FM Kamila Biedrzycka. Na nową grypę zachorował 34-letni mężczyzna, który w piątek 22 maja wrócił z Nowego Jorku do Krakowa. W weekend zgłosił się do szpitalnego oddziału ratunkowego z objawami grypy - informuje RMF FM....
czytaj wiecej
4694 potwierdzonych zachorowań na świńską grypę
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek, 11 maja 2009 roku, o 4694 potwierdzonych przypadkach grypy A/H1N1 w 30 krajach, w tym o 53 przypadkach śmiertelnych (48 w Meksyku, trzy w USA i po jednym w Kanadzie i Kostaryce). ...
czytaj wiecej
Kiedy szczepionka przeciw świńskiej grypie
Minimum osiem tygodni może zająć opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi świńskiej grypy - powiedziała rzeczniczka producenta leków GlaxoSmithKline Anna Olszewska. Jak jednak podkreśliła, Polska nie będzie miała pierwszeństwa w dostępie do niej. "Trudno jest dokładnie określić, jak długo będzie trwało opracowywanie szczepionki. Specjaliści oceniają minimalny czas na ok. osiem tygodni......
czytaj wiecej