Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 02 wrzesień 2009 autor:

Klinika Handsome Men

źródło: Klinika Handsome Men



Łysienie hormonalne może występować również podczas stosowania różnorodnych terapii hormonalnych – na przykład w czasie zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Także występowanie zmian zwyrodnieniowych na jajnikach może niekorzystnie wpływać na stan włosów.
Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do wszelkich przypadków łysienia u osób pozornie zdrowych – nagłe wypadanie włosów zawsze potrzebuje właściwej diagnozy, jako że może oznaczać rozwijanie się ukrytej choroby, takiej jak: wadliwe funkcjonowanie tarczycy, anemia (w skrajnych przypadkach nawet niedokrwistość złośliwa) czy też anoreksja lub inne poważne zaburzenia odżywiania.

Następna kategoria przyczyn utraty włosów ma związek z naszymi nawykami i przyzwyczajeniami oraz zmianami tych nawyków. Nasilone przerzedzanie włosów i łysienie spotyka się u osób, które nagle zmieniają sposób żywienia, przechodzą na drastyczne diety czy długotrwale chorują, co łączy się z wyniszczeniem organizmu. Również w przypadku, kiedy dana osoba ma nawyk wyrywania włosów (jest to zaburzenie psychologiczne), może dojść do znacznego wyłysienia spowodowanego nie tylko mechanicznym usuwaniem włosów, ale również osłabieniem mieszków włosowych.

Łysienie bardzo często wynika również z różnorodnych stanów zapalnych skóry głowy (czwarta grupa przyczyn wypadania włosów), powodujących przerzedzanie się, a czasem całkowitą i nieodwracalną utratę owłosienia na głowie. Stan chorobowy skóry może być wywołany przez najróżniejsze bakterie (zapalenia bakteryjne), a także przez infekcje grzybicze. Powody mogą być również znacznie poważniejsze, takie jak na przykład zachorowanie na kiłę czy liszaj płaski.
Przy niektórych urazach głowy – takich jak oparzenie kwasem czy poparzenia wskutek udziału w pożarze – skóra, która odrasta na głowie w miejscu urazu, może być niezdolna do wytworzenia nowych mieszków włosowych. W takim przypadku włosy nigdy nie odrastają.
 







Zobacz podobne artykuły


Charakterystyka włosów
Poznanie budowy i życia włosów jest niezbędne, jeśli chce się właściwie z nimi postępować oraz zrozumieć mechanizmy kierujące ich wzrostem i obumieraniem. W tym celu niezbędne jest nie tylko zapoznanie się z cyklem życia włosa oraz z jego budową, ale również z właściwościami chemicznymi i fizycznymi, jakie włosy wykazują....
czytaj wiecej