Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


O genetyce i problemach z niepłodnością

data dodania artykułu: 13 lipiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce




Inne badania zmierzają do uzyskania plemników z komórek macierzystych. Trzy lata temu udało się to jednemu z badaczy amerykańskich.

"Spermatogeneza jest fascynującym i skomplikowanym procesem. Komórki macierzyste ulegają podziałom, w którymś momencie następuje mejoza i wytworzenie się plemników. Udało się to w warunkach laboratoryjnych, jednak plemniki te nie są pełnowartościowe. Mysz urodzona w wyniku tego eksperymentu żyła tylko kilka dni po urodzeniu. Te badania są jednak przyszłością medycyny" - uważa prof. Stępień.

Jak dodaje, w marcu tego roku genetykom w USA udało się "coś niesamowitego". "Komórki macierzyste są postrzegane jako źródło naprawy organizmu, części zamienne. Warto więc byłoby mieć jak najwięcej takich komórek. Badacze wykazali, że komórki pobrane z jąder mają zdolność przekształcania się w macierzyste komórki pluripotencjalne, czyli takie, które są w stanie przekształcić się w każdą tkankę, bez manipulacji genetycznych. Wystarczy je tylko odpowiednio hodować w laboratorium" - opowiada naukowiec.







Zobacz podobne artykuły


Komórka jajowa z laboratorium
Ludzki jajnik wyhodowany w warunkach laboratoryjnych ze skrawków tkanki normalnego jajnika pozwala doprowadzić niedojrzałe jajo do stanu gotowości do zapłodnienia - informuje "New Scientist"....
czytaj wiecej
Męska antykoncepcja w Chinach
Zastrzyk z testosteronem raz w miesiącu może być męską formą antykoncepcji równie skuteczną, jak pigułki hormonalne dla kobiet lub prezerwatywy - wynika z chińskich badań, o których informuje pismo "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism"....
czytaj wiecej
Zmieńmy złe nawyki zdrowotne
Aż 50 proc. Polaków cierpi na nadwagę; tylko 6 proc. jest aktywnych fizycznie w wolnym czasie i aż 31 proc. w momencie odczuwania pierwszych objawów choroby nie idzie do specjalisty - podkreślali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano właśnie ogólnopolski program edukacyjny na rzecz zmiany złych nawyków zdrowotnych Polaków pt.: "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". ...
czytaj wiecej
Kisspeptyna - hormon, który wyleczy bezpłodność
Hormon o wdzięcznej nazwie kisspeptyna pomaga przywrócić płodność kobietom z niskim poziomem hormonów płciowych - ogłosili naukowcy z Londynu podczas Spotkania Związku Endokrynologów w Harrogate w Wielkiej Brytanii.
...
czytaj wiecej