Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 12 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Ludzki jajnik wyhodowany w warunkach laboratoryjnych ze skrawków tkanki normalnego jajnika pozwala doprowadzić niedojrzałe jajo do stanu gotowości do zapłodnienia - informuje "New Scientist".

 



Naukowcy z zespołu Sandry Carson i Stephana Krotza z Women and Infants Hospital w Providence wykorzystali pobrane z usuniętych z różnych przyczyn jajników młodych kobiet komórki tekalne, tworzące powierzchnię pęcherzyka jajowego i wytwarzające prekursor estrogenu. Jako "rusztowania" użyto odpowiedniego żelu.

Agresywne leczenie chorób nowotworowych może zniszczyć komórki jajowe i doprowadzić do bezpłodności, toteż tworzenie sztucznych jajników mogłoby być rozwiązaniem problemu występującego u wielu kobiet.

Obecnie przed rozpoczęciem radio- czy chemioterapii pobiera się dojrzałe komórki jajowe i zamraża je. Pobieranie niedojrzałych komórek jajowych - dostępnych w większych ilościach - byłoby znacznie dogodniejszym rozwiązaniem. Komórki jajowe dojrzewają w laboratorium szybciej niż w organizmie kobiety - na razie chodzi o komórki stosunkowo dojrzałe, jednak zespół z Providence myśli już o wykorzystaniu komórek jajowych o mniejszej dojrzałości - w zdrowym jajniku są ich tysiące.









Zobacz podobne artykuły


Nowa szczepionka przeciw grypie
Nowy rodzaj szczepionki przeciw grypie, która jest bezpieczna, skuteczna i może być produkowana znacznie szybciej niż obecnie stosowane preparaty, opracowali naukowcy w ramach projektu badawczego FLUVACC. Wyniki swoich badań przedstawili w czwartek w Pradze na zorganizowanej przez Komisję Europejską konferencji "Research Connection 2009"....
czytaj wiecej
Rak szyjki macicy - objawy
Pamiętaj, że choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej