Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 02 kwiecień 2009 źródło: Serwis Nauka w Polsce PAP
Aż 50 proc. Polaków cierpi na nadwagę; tylko 6 proc. jest aktywnych fizycznie w wolnym czasie i aż 31 proc. w momencie odczuwania pierwszych objawów choroby nie idzie do specjalisty - podkreślali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano właśnie ogólnopolski program edukacyjny na rzecz zmiany złych nawyków zdrowotnych Polaków pt.: "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia".


W ramach programu, w wielu miastach Polski organizowane będą "Dni Dobrych Nawyków", podczas których będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich z internistami, kardiologami, urologami oraz gastroenterologami.

"Badania TNS OBOP, przeprowadzone w listopadzie 2008 r. na reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej, wykazały, że większość Polaków wie, co może być dobre dla zdrowia - np. niepalenie tytoniu, odpowiednia dieta, nienadużywanie alkoholu, regularna aktywność fizyczna. Niestety, często nie wykorzystujemy tej wiedzy w praktyce" - podkreślił dr Tomasz Hryniewiecki z Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Tymczasem, nasze zdrowie w ponad 50 proc. zależy właśnie od czynników, na które mamy wpływ. Na przykład, międzynarodowe badanie INTERHEART, które łącznie objęło 29 tys. osób z 52 krajów świata, wykazało, że za zawał serca w ponad 90 proc. odpowiadają czynniki modyfikowalne, m.in. zbyt wysoki poziom cholesterolu, palenie, nadciśnienie, otyłość typu brzusznego oraz czynniki psychosocjalne, podkreślił kardiolog.

Bardzo istotnym czynnikiem ryzyka wielu chorób przewlekłych jest otyłość. Wiadomo, że zwiększa ona ryzyko nie tylko chorób serca i układu krążenia, ale też zwyrodnienia stawów, cukrzycy, kamicy żółciowej, niewydolności oddechowej, stłuszczenia wątroby, zaburzeń hormonalnych i obniżenia płodności, a nawet niektórych nowotworów, w tym raka piersi, macicy i jelita grubego, wymieniała prof. Barbara Zahorska-Markiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.

Z badań przeprowadzonych w Polsce w latach 2003-2005 wśród ponad 13,5 tys. osób wynika, że aż połowa Polaków ma nadwagę, a 20 proc. - otyłość.









Zobacz podobne artykuły


Czy do każdego lekarza specjalisty muszę mieć skierowanie?
Ciągłe zmiany w systemie opieki zdrowotnej prowadzą do tego, że czeujemy się zagubieni w gąszczu przepisów. Nie wiemy do jakiego lekarza możemy zarejestrować się bez skierowania a do jakiego specjalisty skierowanie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu jest wymagane. Poniżej wyszczególniamy listę specjalisów do których możemy udać się bez skierowania.
...
czytaj wiecej
Badania jakie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie może zlecić wszystkich dowolnych badań i choć jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie nas wszelkimi możliwymi środkami to jednak jego zakres działania jest ograniczony przepisami. Załącznik Nr 2 do zarządzenia Nr 69/2007/DSOZ z dnia 25 września 2007 określa jakie badania mogą zostać zlecone w ośrodkach  Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
...
czytaj wiecej