Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 13 lipiec 2009 źródło: PAP

aktywnosc fizycznaDzieci są bardziej aktywne fizycznie i mniej czasu spędzają przed telewizorem czy komputerem, jeśli ich rodzice uprawiają sporty zespołowe - wynika z badań, o których informuje pismo "Health Psyhology".Naukowcy z Baylor College of Medicine i Uniwersytetu Duke'a przeanalizowali grupę 681 rodziców i 433 dzieci z 12 szkół w Houston. Zaobserwowano, że rodzice bardziej aktywnych dzieci sami uprawiają sport i starają się zachęcać do niego potomstwo.



Co ciekawe, poziom aktywności dziewczynek był większy tylko wtedy, gdy rodzice preferowali sporty zespołowe, podczas gdy w przypadku chłopców nie miało większego znaczenia, czy był to sport zespołowy, czy też indywidualny.

"Różnice te są związane z nastawieniem rodziców do różnych rodzajów wysiłku. Chłopców częściej niż dziewczynki zachęca się do niektórych sportów i cięższych prac domowych. W świadomości rodziców wciąż jeszcze pokutują pewne stereotypy" - mówi autorka badań dr Cheryl Braselton Anderson.

Zauważono też pewne różnice w obrębie grup etnicznych. Latynoamerykanie nie kładli dużego nacisku na cięższe prace domowe, bez względu na płeć dziecka, a do sportu zachęcali jedynie synów. Dzieci Afroamerykanów z kolei oglądały najwięcej telewizji. Jak twierdzą badacze, częściej zachęcane są do sportu dziewczynki z rodzin wielodzietnych.









Zobacz podobne artykuły


Obowiązki domowe chronią przed depresją
Nastolatkowie, którzy opiekują się rodzeństwem i pomagają starszym są w mniejszym stopniu narażeni na depresję - wynika z badań opublikowanych w "Journal of Family Psychology". Do takiego wniosku doszli naukowcy z San Francisco State University, którzy przeprowadzili badania wśród 218 amerykańskich 14-latków pochodzenia chińskiego....
czytaj wiecej
Różnice w leczeniu dzieci i dorosłych
Niemowlętom i małym dzieciom nie należy podawać leków bez konsultacji z lekarzem, nie można też przekonywać, że lek "jest smaczny", a zastrzyk "nie boli" - ostrzegali lekarze podczas konferencji prasowej "Dziecko nie jest miniaturką dorosłego! Odrębności farmakoterapii u dzieci". Konferencję zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych....
czytaj wiecej
Wrażliwość dzieci na bierne palenie zależy od genów
Niewielkie różnice genetyczne wpływają nie tylko na czynność płuc u dzieci i młodzieży, ale też na ich podatność na działanie dymu papierosowego, nawet w życiu płodowym - wykazali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat publikuje pismo "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".
...
czytaj wiecej
Powstał prototyp komory wspomagania serca dla dzieci
Prototyp pozaustrojowej komory wspomagania serca dla dzieci powstał w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu (Śląskie), która opracowała wcześniej taką komorę dla dorosłych. Urządzenie daje choremu sercu czas na regenerację lub - jeśli serce nie jest już w stanie pracować - pozwala choremu doczekać do przeszczepu....
czytaj wiecej