Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Różnice w leczeniu dzieci i dorosłych

data dodania artykułu: 15 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Niemowlętom i małym dzieciom nie należy podawać leków bez konsultacji z lekarzem, nie można też przekonywać, że lek "jest smaczny", a zastrzyk "nie boli" - ostrzegali lekarze podczas konferencji prasowej "Dziecko nie jest miniaturką dorosłego! Odrębności farmakoterapii u dzieci". Konferencję zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

 "Właściwości organizmu - ciągły rozwój, odmienny metabolizm i niska masa ciała - sprawiają, że podając lek łatwo źle dobrać dawkę lub odstęp między dawkami - na przykład w przypadku antybiotyku" - mówiła prof. Lidia Hyla-Klekot, ordynator oddziału nefrologii dziecięcej Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr Edwarda Hankego.

Szczególnie trudne bywa wyznaczenie dawki środka zapobiegającego odrzuceniu przeszczepu u dzieci po transplantacji - za mała nie zapobiegnie zniszczeniu przeszczepu, za duża może zakłócić rozwój dziecka i uszkodzić narządy wewnętrzne. "Wiele leków przeciwnowotworowych nie zostało zarejestrowanych do stosowania przez dzieci, jeśli wiadomo, że w podobnej chorobie środek jest skuteczny u dorosłych, lekarz staje przed trudnym dylematem" - mówiła ordynator.

"Szczególnym przypadkiem są zatrucia lekami. Zatruciom sprzyja między innymi typowy dla dzieci, niekorzystny stosunek powierzchni ciała do jego masy, mniej wydajne usuwanie toksyn przez nerki oraz znacznie mniej szczelna niż u dorosłych bariera krew-mózg. Także białka występujące w surowicy dzieci słabiej wiążą się z lekami, co sprawia, że działają one inaczej" - wyjaśniła prof. Hyla-Klekot.

Do przypadkowych zatruć dochodzi, gdy małemu dziecku uda się zmylić czujność rodziców i wypić syrop czy zjeść znalezioną na podłodze lub w szufladzie pigułkę. Według ordynator w przypadku niektórych leków - na przykład stosowanych u dorosłych środków przeciwdepresyjnych - już jedna tabletka może być śmiertelnym zagrożeniem dla małego dziecka. Dlatego nie można lekceważyć zagrożenia, rodzice powinni szukać pomocy lekarza, zaś lekarze, zgłaszać każde zatrucie lekami u dzieci - przypomniała.

Zobacz podobne artykuły


Jak powstaje polska insulina
Jak produkuje się insulinę, korzystając z wieloletniego dorobku światowej nauki i technologii opracowanej przez polskich badaczy mówił dr Piotr Górecki podczas Warsztatów "DNA - Encyklopedia życia", organizowanych przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod patronatem medialnym serwisu PAP - Nauka w Polsce....
czytaj wiecej
Brak snu tuczy
Ostatnie badania dowiodły, że osoby, które śpią za mało mają podwyższone ryzyko otyłości. Dzieje się tak, gdyż niedobory snu zaburzają poziom jednego z hormonów kontrolujących apetyt - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Psychoneuroendocrinology". Od dawna wiadomo, że bezsenność ma niekorzystny wpływ na zdrowie, a w ostatnich latach powiązano ją nawet z ryzykiem nadwagi i otyłości....
czytaj wiecej