Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Obowiązki domowe chronią przed depresją

data dodania artykułu: 15 czerwiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Nastolatkowie, którzy opiekują się rodzeństwem i pomagają starszym są w mniejszym stopniu narażeni na depresję - wynika z badań opublikowanych w "Journal of Family Psychology". Do takiego wniosku doszli naukowcy z San Francisco State University, którzy przeprowadzili badania wśród 218 amerykańskich 14-latków pochodzenia chińskiego.



Okazało się, że u nastolatków, którzy na początku badania deklarowali silne poczucie obowiązku wobec rodziny, po dwóch latach ryzyko wystąpienia depresji było mniejsze niż u innych.

Według naukowców poczucie obowiązku wobec rodziny w młodym wieku przyczynia się do wytworzenia silnych więzi, dzięki czemu wkraczający w dorosłość nastolatek czuje się znacznie bezpieczniej.

Choć z wiekiem chęć pomocy rodzinie malała, nastolatkowie darzyli rodzinę i wartości rodzinne takim samym szacunkiem, jak wcześniej. Badacze podkreślają, że w przypadku nastolatków chińskiego pochodzenia zmiana zachowania nie oznacza wcale, że zmienił się ich stosunek do tradycyjnych wartości.









Zobacz podobne artykuły


Różnice w leczeniu dzieci i dorosłych
Niemowlętom i małym dzieciom nie należy podawać leków bez konsultacji z lekarzem, nie można też przekonywać, że lek "jest smaczny", a zastrzyk "nie boli" - ostrzegali lekarze podczas konferencji prasowej "Dziecko nie jest miniaturką dorosłego! Odrębności farmakoterapii u dzieci". Konferencję zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych....
czytaj wiecej
Narkoza może być groźna dla małych dzieci
Dzieci, które przed ukończeniem trzeciego roku życia przechodzą wiele operacji w znieczuleniu ogólnym mają podwyższone ryzyko trudności z nauką w późniejszym okresie życia - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Anesthesiology". Już wcześniejsze badania na zwierzętach sugerowały, że leki znieczulające powodują zaburzenia w rozwoju mózgu młodych osobników.
...
czytaj wiecej