Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Tomografia ultradźwiękowa do wykrywania raka

data dodania artykułu: 12 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce




KLUCZOWE ZNACZENIE BADAŃ UZUPEŁNIAJĄCYCH

Naukowcy przypominają, że rutynowo mammografię uzupełnia się ultrasonografią USG (ultradźwiękowe zobrazowanie echograficzne). Metoda ta umożliwia zróżnicowanie torbieli (cyst) od zwartych mas (guzków) i jest przydatna w przypadku trudności w zlokalizowaniu guzka. Taka sytuacja zdarza się zwłaszcza u młodych kobiet, kiedy tkanka gruczołu piersiowego jest zbyt gęsta, by można było wykonać mammografię.

USG wykrywa także mikrozwapnienia w piersi i pozwala ocenić unaczynienie guza - bogata sieć naczyń krwionośnych jest charakterystyczna dla zmian nowotworowych. Zdaniem badaczy jest to jednak zobrazowanie jakościowe, wizualizujące tylko granice niejednorodności.

Specjaliści zauważają, że za pomocą USG nie można też zróżnicować guzów złośliwych od łagodnych. Ponadto zobrazowanie USG daje ograniczone pole widzenia, jest niejednoznaczne, a jego rezultaty są kompromisem pomiędzy głębokością penetracji fali ultradźwiękowej a rozdzielczością obrazu. Prawdopodobieństwo wczesnego wykrywania raka piersi za pomocą USG szacuje się na ok. 50 proc.

DALEKO DO DOSKONAŁOŚCI

"Dotychczasowe metody diagnostyczne stosowane w takich badaniach są dalekie od doskonałości; są nieobojętne dla zdrowia szczególnie młodych kobiet (mammografia rentgenowska) lub nie pozwalają na wykrywanie wczesnych zmian patologicznych (ultrasonografia)" - piszą autorzy analizy w opracowaniu dla NOT.

Zaznaczają przy tym, że w Polsce na raka piersi zapada statystycznie co szesnasta kobieta. Ten rodzaj raka stanowi około 19 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory i ciągle lokuje się na pierwszym miejscu wśród zachorowań w populacji żeńskiej i jako przyczyna zgonów.

"Nie ma więc wątpliwości, że poszukiwane nowych metod wczesnego rozpoznawania i diagnozowania raka piersi w celu leczenia i poprawy szansy na przeżycie jest sprawą wielkiej wagi" - oceniają, uzasadniając dlaczego wynalazek jest tak istotny.

***

Nagrody i wyróżnienia Wrocławskiej Rady FSNT NOT przyznawane są corocznie za osiągnięcia wdrożone w roku poprzednim i zgłoszone do 30 kwietnia danego roku. Nagrody są przyznawane za wybitne wdrożenia w zakresie konstrukcji obiektów, maszyn, urządzeń, sprzętu i materiałów, procesów technologicznych, kompleksowej mechanizacji i automatyzacji procesów wytwórczych, zmniejszenie zużycia materiałów, surowców i energii, rozwiązań organizacyjno- ekonomicznych, a także ochrony środowiska oraz warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.

Więcej informacji o laureatach i wynalazkach można znaleźć pod adresem: http://www.not.pl/laureaci07_kon1.html

W ubiegłorocznym konkursie organizowanym przez Wrocławską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT trzy pierwsze i drugą nagrodę zdobyli naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Za wdrożenia nagrodzono ponadto trzy zespoły Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wyróżniono też projekt Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wszystkie innowacje zostały opisane przez serwis "Nauka w Polsce".









Zobacz podobne artykuły


Czerniak - badania znamion
Do regularnego badania znamion oraz ochrony skóry przed nadmierną ekspozycją na promienie UV zachęcali dermatolodzy 27 kwietnia na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano na niej kampanię pt.: "Badaj znamiona! Dzień walki z czerniakiem". "Czerniak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych produkujących barwnik melaninę....
czytaj wiecej
Rak sutka - objawy
Choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej