Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 23 marzec 2009 źródło: Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej

Choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.

 



Rak sutka może się objawiać zmianami na skórze piersi. Zmiany te to wciągnięcie, zmiana koloru, owrzodzenia które się nie goją, lub tak zwana skórka pomarańczowa. Także zmiany kształtu lub koloru brodawki oraz pojawienie się wydzieliny z gruczołu może być niepokojące.

Badanie piersi, także samodzielne, powinno być rutyną dla wszystkich kobiet. Sygnałem alarmowym powinno być stwierdzenie guzka lub powiększonych węzłów chłonnych w dole pachowym. W wypadku kobiet otyłych i bezdzietnych ryzyko zachorowania na raka sutka zwiększa się. Stosowanie przez dłuższy czas (wieloletnie stosowanie) hormonalnych środków antykoncepcyjnyhc, oraz gdy w najbliższej rodzinie wystąpiły zachorowania na raka sutka także podnoszą ryzyko zachorowania na raka sutka.









Zobacz podobne artykuły


Rak szyjki macicy - objawy
Pamiętaj, że choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej
Rak prostaty to nie wyrok
Rak prostaty wciąż uchodzi za chorobę wstydliwą, mężczyźni nie chcą rozmawiać z lekarzem o jego objawach - stwierdzili specjaliści na konferencji, rozpoczynającej ogólnopolski program edukacyjny "Rak to nie wyrok"....
czytaj wiecej