Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Tomografia ultradźwiękowa do wykrywania raka

data dodania artykułu: 12 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce




Twórcy technologii dodają, że w zastosowaniach przemysłowych metoda UTT może być szczególnie przydatna do badań nieniszczących powierzchni utwardzanych i badań struktur podpowierzchniowych na różnych głębokościach.

PROBLEMY ZWIĄZANE Z KLASYCZNYMI METODAMI WYKRYWANIA RAKA

Jak zauważają badacze, preferowaną metodą wczesnego wykrywania raka sutka i piersi jest obecnie mammografia rentgenowska. Za pomocą mammografii można wykrywać guzki lub inne zmiany i nieprawidłowości w piersi o średnicy od około 0,5 cm, we wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można ich zauważyć w procesie samobadania, czy podczas badań palpacyjnych wykonywanych przez lekarza.

Szacuje się jednak, że tylko ok. 60 proc. nowotworów mniejszych od 1 cm jest wykrywanych tą metodą. Skuteczność mammografii oceniana jest przez lekarzy na około 80 proc. Nie wykrywa ona około 8-22 proc. szacowanych palpacyjnie nowotworów piersi oraz typowo nie rozróżnia złośliwych od łagodnych zmian patologicznych. Z tego powodu konieczne są dalsze testy na materiale pobranym za pomocą biopsji.

Jak zauważają autorzy analizy, istnieją również kontrowersje dotyczące początkowego wieku i częstości badań mammograficznych, ponieważ mammografia nie obrazuje poprawnie gęstych piersi, które są charakterystyczne dla większości młodych kobiet oraz piersi z implantami.

Dodają, że zachodzi tu też potencjalne ryzyko kumulowania efektów promieniowania jonizującego i z tego powodu lekarze nie zalecają badań mammograficznych częściej niż co 2 lata oraz dla kobiet poniżej 40. roku życia, mimo że 5 proc. nowotworów piersi rozwija się u kobiet młodszych.









Zobacz podobne artykuły


Czerniak - badania znamion
Do regularnego badania znamion oraz ochrony skóry przed nadmierną ekspozycją na promienie UV zachęcali dermatolodzy 27 kwietnia na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano na niej kampanię pt.: "Badaj znamiona! Dzień walki z czerniakiem". "Czerniak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych produkujących barwnik melaninę....
czytaj wiecej
Rak sutka - objawy
Choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej