Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Mania


opis, objawy

Odwrotność depresji. Chory zwykle czuje się dobrze, jest nastawiony bardzo pozytywnie do świata, ma bardzo dużą pewność siebie. Chore osoby uznają to za stan normalny, w odczuciu otoczenia jednak prekraczają normy towarzyskie, zachowując się prowokująco i bezwzględnie. Podejmują się wielu zadań i nie kończą ich, brak kontroli nad własnymi czynami, wszytsko wydaje im się proste, zaciągają olbrzymie kredyty i długi. Mają dużą sprawność fizyczną i dużo energii: mało śpią, jedzą i nie czują bólu. Potem następuje przypływ depresyjnego nastroju.

Mania


przyczyny zachorowania

Zmiany procesów biochemicznych w mózgu. Przyczyną mogą być obciążające psychicznie sytuacje, jednak zwykle bezpośredniej przyczyny nie da się ustalić. Rzadko wywołują tę chorobę zakażenia, udar lub uraz mózgu.

Mania


ryzyko zachorowania

U osób o skłonnościach maniaklalno - depresyjnych ryzyko wzrasta w okresie dojrzewania i klimakterium.

Mania


następstwa i powikłania

Całkowite wyczerpanie organizmu. W okresie podwyższonego nastroju chorzy oczekują od rodziny dowodów sympatii, niszczą więzy międzyludzkie - rozwodzą się, zostawiają rodzinę; zadłużają się.

Mania


jak zapobiegać

Jeśli rozpoznano chorobę, przeciwko napadom stosuje się lit, karbamazepinę i kwas walproinowy.

Mania


wizyta u lekarza

Jeśli tylko zauważymy objawy. Rodzina chorego powinna nakłonić go do leczenia psychiatrycznego, ponieważ on sam nie zdaje sobie sprawy z tego, ze jest chory.


Zobacz także:

zapraszamy na forum