Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Depresja


opis, objawy

Depresja jest chorobą psychiczną. Objawem jest obniżenie nastroju a także negatywna samoocena. Depresja może być lekka - wiadomo, jaki czynnik ją wywołał; średnia i ciężka - powód nie jest wiadomy, chory ma myśli samobójcze. Do innych objawów choroby należą: zamknięcie w sobie, obniżona samoocena, wrażenie wewnętrznej pustki, bezsenność lub zbyt długie spanie, spadek łaknienia lub zwiększony apetyt, spadek koncentracji, bezruch.


Depresja


przyczyny zachorowania

Uczucia, które nie są uzewnętrzniane. Osoba kieruje agresję przeciw sobie, nie potrafi rozładować negatywnych uczuć. Przyczyną mogą być też: choroby wątroby, przewodu pokarmowego, tarczycy, anemia, choroby przewlekłe, zatrucia: rtęcią, ołowiem, talem, akrylamidem, benzenem, pestycydami.


Depresja


ryzyko zachorowania

Częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Ryzyko zwiększają uzależnienia. Każda duża zmiana w życiu sprzyja chorobie. Na świecie notuje się 3% - 5% zachorowań.


Depresja


następstwa i powikłania

Zaniedbanie przez chorego podstawowych potrzeb może prowadzić do niedoborów i anemii. Chory często odsuwa się od rodziny i przyjaciół.


Depresja


jak zapobiegać

Należy być otwartym na ludzi i uzewnętrzniać swoje uczucia, rozmawiać o swoich problemach z przyjaciółmi. Nie można pozwolić na to by nasza samoocena została obniżona z powodu zewnętrznych czynników.


Depresja


wizyta u lekarza

W chwili gdy zauważysz u siebie objawy i jesteś w stanie stwierdzić, że masz depresję.


Depresja


jak można sobie pomóc

Nie można pomóc sobie samodzielnie, należy otworzyć się na innych ludzi.


Depresja


jak się leczy

W leczeniu depresji stosuje się: psychoterapię, socjoterapię, leki. W ciężkich przypadkach, gdy pacjent zagraża samemu sobie konieczne jest leczenie szpitalne.



Zobacz także:

zapraszamy na forum