Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Zakupoholizm


opis, objawy

Jeśli chora osoba robi zakupy bez naszej wiedzy, pożycza pieniądze od znajomych a wszystkie ?nowości? starannie ukrywa, tak, żeby nikt nie zauważył dokonanych zakupów. Nie pomagają ograniczenia finansowe, wytyczona lista zakupów to znak, że potrzebuje ona pomocy psychologa.

Zakupoholizm


przyczyny zachorowania

Napływ towarów z zachodu, powstanie prywatnych przedsiębiorstw produkcyjnych, możliwość nieograniczonego przywożenia na własną rękę dóbr. Jak grzyby po deszczu powstają sieci handlowe, markety czy też ostatnio modne galerie. Kilku tysięczne miasta zalewa fala ładnych i miłych dla oka sklepów wielkopowierzchniowych. Moda na rodzinne wyjścia do galerii wrosła już na tyle, że zamiast spędzić rodzinny weekend w otoczeniu przyrody, kultury czy sztuki idzie się na zakupy. Spędzanie całego wolnego czasu, oddając się zakupom oraz przesiadując w restauracjach.

Zakupoholizm


ryzyko zachorowania

Niestety nie ma reguły, która mówiła by że to tylko kobiety czy też młodzież ulega takiemu trendowi. Jak wykazują badania, w USA jedna osoba na dwadzieścia jest zakupoholikiem. Wbrew obiegowym opiniom, mężczyźni są skłonni w podobnym stopniu jak kobiety wykorzystywać do końca możliwości swoich kart kredytowych. Podlega mu każdy, jeśli natomiast ktoś zechce stawić opór to reklama w mediach zrobi swoje.

Zakupoholizm


następstwa i powikłania

Uzależnieni od zakupów tracą kontrolę nad zakupami i nad stanem swojego konta, czy też brną z kredytu w kredyt. Problemy finansowe nie są jedynym następstwem manii kupowania, pojawiają się także inne skutki takie, jak choćby poczucie winy, czy depresja.

Zakupoholizm


jak zapobiegać

W leczeniu bardzo ważna jest silna wola osoby, która się leczy. Bez jej chociażby minimalnych chęci do walki z nałogiem, sami nie damy sobie z tym rady.

Zakupoholizm


wizyta u lekarza

Im szybciej udamy się do niego z prośbą o pomoc tym szybciej ją uzyskamy.

Zakupoholizm


jak można sobie pomóc

Najlepiej jak na zakupy wybierze się ktoś z bliskich z chorą osobą. W ten sposób będzie sprawowała ona kontrolę nad osobą, która uległa nałogowi i nie pozwoli jej na modyfikację listy czy też dokupienie czegoś, co na niej nie występuje.

Zakupoholizm


jak się leczy

W zależności od stadium zaawansowania nałogu, można leczyć go przy pomocy rodziny bądź korzystając z usług psychologa.


Zobacz także:

zapraszamy na forum