Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Zapalenie ucha środkowego


opis, objawy

Dominuje wrażenie pełnego ucha, któremu towarzyszy pulsujący ból, nasilający się nocą; osłabienie słuchu, wysoka gorączka, nudności i wymioty (u małych dzieci);

Zapalenie ucha środkowego


przyczyny zachorowania

Czynnikiem wywołującym są infekcje bakteryjne lub wirusowe.

Zapalenie ucha środkowego


ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania wzrasta u osób z katarem, zapaleniem gardła i nosa oraz po odrze, śwince czy szkarlatynie.

Zapalenie ucha środkowego


następstwa i powikłania

W wyniku błędnego lub późnego rozpoznania i leczenie ostre zapalenie ucha środkowego może przejść w stan przewlekły. Dalszym ryzykiem jest rozszerzenie się stanu zapalnego na części kostne za uchem środkowym - na wyrostek sutkowaty. Ciężką komplikacją przy zapaleniu ucha środkowego jest podrażnienie lub zapalenie opon mózgowych.

Zapalenie ucha środkowego


wizyta u lekarza

Jak najszybciej.

Zapalenie ucha środkowego


jak można sobie pomóc

Należy pozostać w łóżku, na ucho nałożyć ciepły okład, niekiedy wskazane jest zażycie środka przeciwbólowego. Leczenie ogólnodostępnymi kroplami do uszu nie ma sensu i nie jest wskazane.

Zapalenie ucha środkowego


jak się leczy

W celu zwalczenia infeksji lekarz zaleci przede wszystkim antybiotyki doustne, leki przeciwhistaminowe i przeciwbólowe. W przypadku kłującego bólu, który jest wywołany przez duże ciśnienie panujące w środkowym uchu, lekarz może dokonać nacięcia błony bębenkowej, co pozwala na swobodny wypływ ropy z wnętrza ucha. U dzieci zabieg taki wykonuje się w szpitalu pod narkozą. Błona bebenkowa zrasta się w przeciągu tygodnia lub dwóch.


Zobacz także:

zapraszamy na forum