Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Choroba Meniere'a, Idiopatyczny wodniak błędnika

data dodania: 12 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna

Choroba Meniere'a, Idiopatyczny wodniak błędnika


opis, objawy

Vertigo - intensywne zawroty. Są one epizodyczne i mogą się wahać od średnich do intensywnych. Ataki vertigo w chorobie Meniere'a zawsze mają charakter obrotowy, a czas trwania każdego epizodu musi wynosić przynajmniej 20 minut. Utrata słuchu - ma tendencję do fluktuacji w kierunku utraty wraz z atakami. Tinnitus - często niskotonowe dzwonienie lub odczucie ryku w uszach. Pełność uszna - uczucie pełności w uchu.


Choroba Meniere'a, Idiopatyczny wodniak błędnika


przyczyny zachorowania

Nie ma określonej konkretnej przyczyny występowania choroby. Badacze podają dwie grupy czynników mogących wpłynąć na jej powstawanie: genetyczne/rodzinne (występowanie choroby u członków rodziny, czynniki rasowe / etniczne, fizyczne anomalie i deformacje, problemy z chromosomami, czynniki autoimmunologiczne - odpornościowe, otoskleroza) oraz czynniki zewnętrzne (trauma, ostre zapalenie ucha środkowego, alergie).
Przyczyną rozwoju choroby jest zwiększenie ilości płynu w błędniku - niestety nie są znane dokładne przyczyny powstawania tego zjawiska.


Choroba Meniere'a, Idiopatyczny wodniak błędnika


ryzyko zachorowania

Choroba Meniere'a rozpoczyna się zwykle w wieku średnim, najczęsciej w okolicach 40. roku życia. Nie stwierdzono przypaków występowania tej choroby przed 20. i po 60. roku życia. Jest to choroba niezywkle rzadka (ok. 15-120 zachorowań na 100 000 osób)


Choroba Meniere'a, Idiopatyczny wodniak błędnika


następstwa i powikłania

Całkowita utrata słuchu, problemy z utrzymaniem równowagi (liczne upadki i wypadki), problemy ze wzrokiem.


Choroba Meniere'a, Idiopatyczny wodniak błędnika


jak zapobiegać

Niestety nie są znane sposoby zapobiegania chorobie, ponieważ nie można ustalić dokładnie przyczyn jej powstawania.


Choroba Meniere'a, Idiopatyczny wodniak błędnika


wizyta u lekarza

Kiedy tylko wystąpią wymienione objawy i nie chcą one ustąpić samoistnie. Także wtedy, gdy utrudniają one codzienną egzystencję.


Choroba Meniere'a, Idiopatyczny wodniak błędnika


jak można sobie pomóc

Podczas napadu należy przebywać w łóżku, w aciemnionym pokoju i starać się unikać ruchu. Pomocne bywa picie łagodnego naparu z imbiru, w celu ograniczenia nudności i suchości w ustach. Istotna jest ochrona ucha przed dalszymi uszkodzeniami. Przebywając w hałasie, należy zakładać specjalne zatyczki do uszu. Wskazane jest także używanie ich w czasie prac domowych, np. podczas odkurzania i suszenia włosów suszarką.


Choroba Meniere'a, Idiopatyczny wodniak błędnika


jak się leczy

Celem leczenia choroby Meniere'a jest leczenie symptomów i pomoc pacjentowi w zminimalizowaniu zaburzeń w codziennym funkcjonowaniu. Metody leczenia choroby Meniere'a są raczej symptomatyczne (leczą objawy) oraz profilaktyczne (zabezpieczają przed kolejnymi atakami) niż lecznicze. Kuracje farmakologiczna i psychologiczna zazwyczaj wspomagają pierwotne zalecenia w chorobie Meniere'a.
Leczenie polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych, przeciwwymiotnych. Kiedy napada są ciężkie można przeprowadzić zabieg chirurgiczny w celu usunięcia nadmiaru płynu z błędnika. Chorym, u których nastąpiła całkowita utrata słuchu usuwa się cały błędnik, co na ogół powoduje ustąpienie nawrotów głowy.
Wielu pacjentów z chorobą Meniere'a zapada na depresję w trakcie przebiegu choroby. Ważne jest, żeby pacjenci byli pod opieką i nadzorem profesjonalistów i żeby otrzymywali odpowiednie wsparcie. Dobra komunikacja pomiędzy pacjentem i rodziną obniża stres i umożliwia członkom rodziny wsparcie. Ogólnie rzecz biorąc, korzystnym dla pacjenta i rodziny/przyjaciół jest zdobycie maksimum wiedzy na temat choroby Meniere'a.



Zobacz także:

zapraszamy na forum