Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Zatkane ucho - czop woskowinowy


opis, objawy

Zatkane ucho odczuwane jest bardzo dobrze. Słyszymy znacznie słabiej niż zwykle, czasem występują szmery oraz bóle ucha.

Zatkane ucho - czop woskowinowy


przyczyny zachorowania

Przyczyną zatkanego ucha najczęściej jest woskowina, która jest naturalnie produkowana przez nasz organizm. Czop woskowinowy przytyka, czyli nagromadzona woskowina blokuje błonę bębenkową i w ten sposób powstaje uczucie zatkanego ucha.

Zatkane ucho - czop woskowinowy


ryzyko zachorowania

Ryzyko wystąpienia czopów woskowinowych wzrasta jeśli pracujemy w zapylonych pomieszczeniach lub mamy skłonności do nadprodukcji woskowiny usznej.

Zatkane ucho - czop woskowinowy


następstwa i powikłania

Czopy woskowinowe nie staną zagrożenia i nie wywołują powikłań. Jednak długo nie usuwane mogą być przyczyną złego samopoczucia i obniżenia konfortu naszego samopoczucia.

Zatkane ucho - czop woskowinowy


jak zapobiegać

Jeżeli pracujemy w pomieszczeniach zapylonych warto zabezpieczyć uszy poprzez ochraniacze.

Zatkane ucho - czop woskowinowy


wizyta u lekarza

Nigdy nie mamy pewności jak głęboko i w którym miejscu znajduje się czop. Błona Bębenkowa jest bardzo delikatna dlatego też powinniśmy się zgłosić z zaczopowanym uchem do lekarza.

Zatkane ucho - czop woskowinowy


jak można sobie pomóc

Wiele osób próbuje samodzielnie usunąć z ucha czop za pomocą wypłukania ciepłą wodą. Nie powinno się tego robić samodzielnie. Absolutnie nie powinno się stosować ostrych przedmiotów lub ?wygrzebywać?. Błona bębenkowa jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. Nie ryzykujmy.

Zatkane ucho - czop woskowinowy


jak się leczy

Laryngolog ma dwie metody odetkania ucha. Jeśli budowa błony bębenkowej jak i samego ucha jest prawidłowa często wystarczy wypłukanie ciepłą wodą. Jeśli to nie pomoże, laryngolog usunie czop specjalnymi narzędziami.


Zobacz także:

zapraszamy na forum