Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Krwotok z nosa


opis, objawy

Może spowodować go uraz nosa, np.: złamanie lub uszkodzenie chrząstki.

Krwotok z nosa


przyczyny zachorowania

Upadek lub uderzenie, uszkodzenie naczynek krwionośnych wewnątrz nosa poprzez zbyt mocne czyszczenie, wysuszona błona śluzowa nosa. W części przypadków krwawienie nie ma znanej przyczyny.

Krwotok z nosa


ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania zwiększa: nadciśnienie, miażdżyca naczyń, problem z krzepnięciem krwi.

Krwotok z nosa


następstwa i powikłania

W rzadkich przypadkach krwawienie z nosa może być przyczyną znacznej utraty krwi. Jeśli krew nie wydostaje się na zewnątrz, może wytworzyć się krwiak i zakażenie, nie jest to jednak częste.

Krwotok z nosa


jak zapobiegać

Ostrożne czyszczenie nosa, dobre nawilżenie powietrza w mieszkaniu.

Krwotok z nosa


wizyta u lekarza

Gdy samemu nie można zatrzymać krwawienia, krwotok powraca często bez żadnej przyczyny, lub gdy jest rezultatem mocnego urazu nosa - złamania, uszkodzenia.

Krwotok z nosa


jak można sobie pomóc

W razie wystąpienia należy pochylić głowę do przodu i ucisnąć palcami skrzydełka nosa przez ok. 5 - 10 minut, wskazane są też zimne okłady na kark. Nie należy później czyścić nosa.

Krwotok z nosa


jak się leczy

Lekarz przy mocnym, nieustającym krwawieniu powstrzymuje zwykle krwawienie tamponem z gazy. Rzadko zachodzi potrzeba zniszczenia naczyń azotanem srebra. Gdy powodem krawienia jest choroba ( nadciśnienia), należy ją leczyć. Przy złamaniu nastawia się kość.


Zobacz także:

zapraszamy na forum