Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Borelioza, Choroba Lyme


opis, objawy

Okrągła, swędząca, czerwona wysypka w miejscu ukłucia przez kleszcza, gorączka, bóle kończyn, silne bóle neuralgiczne, pogorszenie słuchu, upośledzenie smaku, porażenie mięśni połowy twarzy, zaburzenia rytmu serca, bóle głowy i karku, bóle kolan i innych stawów, zmiany skórne.

Borelioza ma 3 stadia choroby.

1 stadium:
To czas pomiędzy 1 a 3 tygodniem od ukąszenia. W miejscu ukąszenia kleszcza pojawia się pierścieniowate zaczerwienienie z rozjaśniony środkiem, który stopniowo się powiększa. Skora w okolicy rumienią jest nieco cieplejsza. Nie odczuwamy swędzenia w tym miejscu. Mogą, ale nie muszą wystąpić także: nudności, gorączka, bóle głowy, mięsni i stawów. Objawy te ustępują w późniejszym okresie.

2 stadium:
To czas kilku tygodni a nawet miesięcy od ukąszenia i objawia się: bólami i obrzękami stawów, zapaleniem mięśni i stawów przy czym zapalenie stawów dotyczy najczęściej stawów kolanowych, biodrowych czy łokciowych. Porażeniem obu nerwów twarzowych, podostrym zapaleniem oponowo-wielokorzeniowym często z zajęciem nerwów czaszkowych.  Zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem osierdzia.

3. stadium:
Następuje nawet po wielu miesiącach lub latach od ukąszenia i może objawić się pod trzema postaciami (razem lub osobno):
może występować w jednej z trzech postaci :
- postać skórna – widoczna jako czerwone przebarwienie z obrzękiem naciekowym który może utrzymywać się przez wiele lat
- postać stawowa - dochodzi do zesztywnienia stawów
neuroinfekcyjna – występuje zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie rogówki, tęczówki lub naczyniówki

Foto: Rumień wędrjący
rumień wędrujący - borelioza
 


Borelioza, Choroba Lyme


przyczyny zachorowania

Zakażenie bakteriami przenoszonymi przez ukłucie kleszcza.


Borelioza, Choroba Lyme


ryzyko zachorowania

Kleszcze są nosicielami bakterii Borrelia w stopniu około stukrotnie częstszym niż wirusa wiosenno - letniego zapalenia mózgu. Stąd ryzyko zachorowania po ukłuciu kleszcza na chorobę Lyme jest sto razy większe od ryzyka zachorowania na zapalenie wiosenno - letnie mózgu.

Występowanie boreliozy na świecie:

Rysunek: Obszary występowania Boreliozy. Żródło: Wikipedia.


Borelioza, Choroba Lyme


następstwa i powikłania

Uszkodzenia nerwów mózgowych, serca i dużych stawów mogą być trwałe, jeżeli choroba nie została poddana leczeniu we właściwym czasie.


Borelioza, Choroba Lyme


jak zapobiegać

Szczepienie nie zapobiega zachorowaniu na chorobę Lyme. Jedynie celowe zapobieganie schorzeniu polega na takim ubieraniu się przy spacerach, aby kleszcze nie miały dostępu do nagiej skóry. Należy także:

- unikać miejsc w których ryzyko ukąszenia leszcza jest najbardziej prawdopodobne czyli lasy, łąki, zarośla
- stosować preparaty odstraszjące kleszcze
- dokładne przeglądnąć ciało po powrocie z wycieczki zwracając szczególną uwagę na pachwiny, posladk, szyję głowę
- jak najszybciej usunąć prawidłowo kleszcza jeżeli nas ukąsił.

 


Borelioza, Choroba Lyme


wizyta u lekarza

Do lekarza należy udać się natychmiast, gdy wystąpią opisane wcześniej dolegliwości.


Borelioza, Choroba Lyme


jak można sobie pomóc

W przypadku zachorowania i wystąpienia objawów boreliozy nie można samemu zaradzić.

Wyjmowanie kleszczy musi obdywać się delikatnie za pomocą pęsety lub palców ale w taki sposób, żeby nie uszkodzić kleszcza. W czasie usuwania kleszcza należy wykonywać ruchy rotacyjne aby wykręcić kleszcza w całości z ciała. Po wyciągnięciu dokładnie sprawdzić czy nie pozostały jego części w ciele oglądając to miejsce poprzez szkło powiększające.

Proszę zwrócić szczególną uwagę czy wyciągnięty leszcz wyszedł z główką (zaznaczona na rysunku):


UWAGA !
Wbrew opiniom nie należy przykładać do wkręconego w ciało kleszcza wacików nasączonych naftą czy benzyną lub masłem czy olejem. Może to spowodować wymioty u kleszcza przez co zakażenie rany bakteriami Borrelia Burgdorferi wzrasta.


Borelioza, Choroba Lyme


jak się leczy

Najpierw wykonuje się badanie krwi mające na celu wykazanie obecności zarazków. Niekiey konieczne jest wykonanie badania płynu mózgowo-rdzeniowego. W leczeniu stosuje się penicylinę lub cefalosporyny lub inne abtybiotyki. W zależności od leków i stadium zaawansowania choroby czas trwania kuracji wynosi od dwóch tygodni do roku. Uszkodzenia nerwów czaszkowych zwykle cofają się całkowicie.



Zobacz także:

zapraszamy na forum