Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Trądzik różowaty


opis, objawy

We wstępnej fazie trądziku różowatego pojawiają się plamiste zaczerwienienia skóry grubo porowatej (nosa, czoła, policzków). W późniejszej fazie trądzik różowaty przechodzi w krosty i grudki. W czasie trwania choroby występują nawroty, gdy jest nieleczony może przerodzić się w tak zwaną guzowatość nosa - rbinophyma.

Trądzik różowaty


przyczyny zachorowania

Nie są całkowicie znane. Wielu lekarzy twierdzi, że decydującą rolę w rozwoju choroby ma skład chemiczny łoju. Inni specjaliści twierdzą, że może być dziedziczony lub wywoływany innymi schorzeniami wewnętrznymi.

Trądzik różowaty


ryzyko zachorowania

Trądzik różowaty występuje nieco częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Trądzik różowaty


następstwa i powikłania

Choroba nie jest zakaźna i nie przenosi się. Najczęstszym powikłaniem, ze względu na to, że występuje w najbardziej odsłoniętej części ciała, powoduje zaburzenia samopoczucia. Niekiedy atakuje oczy powodując zapalenie spojówek.

Trądzik różowaty


jak zapobiegać

Nie ma możliwości zapobiegania trądzikowi różowatemu.

Trądzik różowaty


wizyta u lekarza

Aby zatrzymać rozwój choroby warto udać się do lekarza natychmiast gdy wystąpią objawy.

Trądzik różowaty


jak można sobie pomóc

Możemy sobie pomóc poprzez oczyszczanie skóry. Do tego celu należy użyć delikatnego mleczka higienicznego. Oczyszczanie skóry stosować dwa do trzech razy dziennie w miejscach zaatakowanych przez trądzik różowaty. Nie powinno się stosować kremów, maści i innych środków które nie są zalecane przez lekarza.

Trądzik różowaty


jak się leczy

Trądzik różowaty leczy się przede wszystkim poprzez oczyszczanie skóry i jednoczesne przyjmowanie antybiotyków. Najpopularniejszym antybiotykiem stosowanym w przypadku trądziku różowatego jest tetracyklina.


Zobacz także:

zapraszamy na forum