Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 12 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna

RTG klatki piersiowej


informacje podstawowe

Jest to badanie radiologiczne polegające na przechodzeniu przez klatkę piersiową kontrolowanych dawek promieni rentgenowskich - promieni X, rzutowanych na prostopadłą płaszczyznę z detektorem tych promieni. Standardowe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej wykonywane jest w projekcji tylno-przedniej. Niekiedy wykonuje się zdjęcie boczne, rzadziej skośne. Niekiedy zdjęcie rentgenowskie wykonuje się po bezpośrednim podaniu doustnie środka cieniującego - kontrastu, celem lepszej oceny przełyku oraz śródpiersia.


RTG klatki piersiowej


w jakim celu jest robione?

RTG klatki piersiowej jest często niezastąpionym badaniem diagnostycznym układu oddechowego: pozwala ocenić upowietrzenie płuc, różnicuje odmę, niedodmę, płyn w opłucnej, pozwala wykryć zmiany w miąższu płuc, pozwala wykryć nieprawidłowości okolicznych węzłów chłonnych.
Badanie to umożliwia także pobieżną ocenę układu sercowo-naczyniowego, pozwala wyciągnąć wnioski na temat wydolności mięśnia sercowego oraz w sposób pośredni wnioskować na temat nasilenia zmian miażdżycowych w organizmie, a także o zmianach związanych z nadciśnieniem tętniczym. Pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób związanych z układem krążenia oraz układem oddechowym, np.: choroby niedokrwiennej serca, gruźlicy, niewydolności serca, zapalenia płuc, oskrzeli, itp.

 


RTG klatki piersiowej


jak się przygotować?

Nie trzeba się specjalnie przygotowywać do tego badania. Przed prześwietleniem nie wykonuje się żadnych dodatkowych badań.


RTG klatki piersiowej


jak się wykonuje?

W celu wykonania zdjęcia w projekcji tylno-przedniej pacjent powinien ręce mieć oparte na biodrach, łokcie wysunięte do przodu, barki powinny być opuszczone i podobnie jak łokcie odchylone do przodu, broda uniesiona, przednia powierzchnia klatki piersiowej powinna swobodnie przylegać do kasety rentgenowskiej. Pacjentowi poleca się wykonać głęboki wdech i na chwilę zatrzymać oddech. W tym czasie następuje naświetlenie klatki piersiowej promieniami rentgenowskimi. Czas pojedynczego napromieniowanie trwa zwykle nie dłużej niż kilkaset milisekund. W wybranych przypadkach bezpośrednio przed wykonaniem zdjęcia pacjentowi poleca się wypicie tzw. papki barytowej (może być ona bez smaku lub z dodatkiem substancji smakowych).
U pacjentów ciężko chorych (leżących) zdjęcia klatki piersiowej wykonuje się w pozycji leżącej lub siedzącej - są to tzw. zdjęcia radiologiczne przyłóżkowe. Zdjęcia tego typu wykonuje się przy pomocy przenośnego aparatu rentgenowskiego.
Przed badaniem należy zgłosić przeprowadzającemu czy jest się w ciąży oraz kiedy było wykonywane ostatnie badanie RTG.


RTG klatki piersiowej


co po badaniu?

Nie ma specjalnych zaleceń.


RTG klatki piersiowej


ewentualne powikłania

Wykonywanie radiologicznego standardowego badania klatki piersiowej współczesnymi aparatami rentgenowskimi nie zagraża zdrowiu badanego i nie jest związane z ryzykiem powikłań. Jeśli jest taka potrzeba, badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u chorych w każdym wieku. Nie może być wykonywane u kobiet w ciąży. Należy unikać wykonywania badania u kobiet w II połowie cyklu miesiączkowego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.


Zobacz także badania w kategorii


Badania obrazowe

zapraszamy na forum