Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Scyntygrafia


informacje podstawowe

Scyntygrafia - sztucznie wytworzone substancje radioaktywne (izotopy tzw. wskaźniki izotopowe) umieszcza się w organizmie. W czasie procesu ich przemiany w ciała nieradioaktywne wytwarza się promieniowanie, które widać na zdjęciu. Pochodzi ono z wnętrza organizmu.

Scyntygrafia


w jakim celu jest robione?

Stosuje się je przy schorzeniach tarczycy, w badaniu mózgu, kości, stawów - przy procesach zapalnych, w chorobach serca, nerek.

Scyntygrafia


jak się przygotować?

Przy cholescyntygrafii (badanie dróg żółciowych) i izotopowym badanie żółci pacjent nie powinen nic jeść przed badaniem. Przy badaniu innych narządów nie ma takich wskazań.

Scyntygrafia


jak się wykonuje?

Sztucznie wytworzone substancje radioaktywne połyka się, wdycha lub wstrzykuje. Pacjent powinien leżeć nieruchomo w trakcie badania. Zwykle trwa ono ok. 40 minut.

Scyntygrafia


co po badaniu?

Nie ma specjalnych wskazań. Należy pić dużo płynów, by izotop został wydalony z organizmu.

Scyntygrafia


ewentualne powikłania

Szkodliwość jest podobna do tej, która występuje w badaniu rentgenowskim, choć dawki promieniowania są zwykle mniejsze. Bezpośrednio po badaniu nie powinny wystąpić żadne dolegliwości.

Zobacz także badania w kategorii


Badania obrazowe

zapraszamy na forum