Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Grubość kory mózgowej a poziom inteligencji

data dodania artykułu: 27 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce




Zdaniem autorów pracy, grubość kory mózgu może częściowo odzwierciedlać liczbę złożonych połączeń między komórkami nerwowymi. Innymi słowy, grubsza kora prawdopodobnie ma bardziej złożone połączenia nerwowe, co przekłada się na zdolności umysłowe.

Wcześniejsze badania dowodziły, że różnice w zdolnościach umysłowych są związane z poszczególnymi strukturami lub funkcjami mózgu. Wyniki tego badania potwierdzają, że za różnice w poziomie inteligencji odpowiadają liczne obszary mózgu, a nie jedno centrum lub struktura, komentuje biorący udział w badaniach dr Sherif Karama, psychiatra z MNI.

Naukowcy uważają, że poznanie prawidłowych procesów umysłowych jest ważnym krokiem na drodze do zrozumienia spadku zdolności intelektualnych u osób starszych oraz cierpiących na różne patologie mózgu - od stwardnienia rozsianego, przez schizofrenię, depresję aż po opóźnienie umysłowe. Ostatecznie może to pomóc w opracowaniu metod prewencji lub leczenia zaburzeń procesów umysłowych.








Zobacz podobne artykuły


Ciekłe soczewki
Soczewki wykonane z elastycznej membrany wypełnionej płynem, którego objętość można łatwo zmieniać, pozwalają na bezproblemowe, a przede wszystkim szybkie badanie wzroku. Materiał ten w przyszłości może posłużyć do produkcji okularów korekcyjnych, jako alternatywa dla szklanych czy plastikowych szkieł, informuje "Optics Letters".

...
czytaj wiecej
Nanotechnologia w badaniu ludzkich zmysłów
Białka tworzące ludzkie receptory węchowe udało się dołączyć do polimerowych, przewodzących prąd elektryczny nanorurek, tworząc biosensor o charakterze tranzystora polowego, który wykrywa bardzo małe stężenia lotnych związków chemicznych. Tego typu sensor pozwoli na badania mające na celu rozwikłanie tajemnicy jednego ze zmysłów - węchu, donosi "Angewandte Chemie International Edition".
...
czytaj wiecej
Naukowcy coraz bliżej wymazywania wspomnień
Wykasowanie niechcianych wspomnień, na jakie zdecydowali się bohaterowie filmu "Zakochany bez pamięci" może wkrótce stać się możliwe. Naukowcy zidentyfikowali neurony, w których magazynowane są złe wspomnienia i znaleźli metodę, by skutecznie się ich pozbyć - informuje pismo "Science".
...
czytaj wiecej
Picie kawy a demencja
Picie kawy w średnim wieku obniża ryzyko demencji w przyszłości - zaobserwowali naukowcy. Przeanalizowano dane 1409 osób sprzed 21 lat i z roku 1998, kiedy przeprowadzono badania. W analizie uwzględniono różne czynniki ryzyka demencji.
...
czytaj wiecej