Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Nadmierny stres naraża dzieci na ryzyko choroby serca

data dodania artykułu: 30 grudzień 2009 autor:

Nadmierny stres naraża dzieci na ryzyko choroby serca

źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa


Ponad połowa badanych wie, że umiejętność radzenia sobie ze zdenerwowaniem i problemami będzie miała wpływ na zdrowie i sprawność w wieku dorosłym. Tylko 16,8 proc. uważa, że stres nie jest szkodliwy dla organizmu człowieka.

Jak wyjaśniali specjaliści, stres - podobnie jak brak ruchu i zła dieta - jest groźnym czynnikiem ryzyka chorób serca i naczyń. Powoduje wzrost poziomu adrenaliny, noradrenaliny, cholesterolu oraz wolnych kwasów tłuszczowych w organizmie, przy jednoczesnym spadku poziomu żelaza. Może przyspieszać procesy miażdżycowe i występowanie zmian w naczyniach i mięśniu sercowym, a także przyczynić się do powstania zatoru tętniczego i w konsekwencji - zawału serca lub udaru mózgu.

Jedynie co piąty pytany uczeń jako formę łagodzenia objawów zdenerwowania deklaruje aktywność fizyczną, a 18 proc. badanych wskazuje na udział w grach zespołowych. Powszechnie stosowaną formą zmniejszania napięcia wśród tej grupy jest słuchanie muzyki (61,7 proc.). Wśród wymienianych odpowiedzi pojawiają się również długie spacery, opieka nad zwierzętami i czytanie książek.

Konferencja była częścią programu edukacyjnego Polkard-Media "Pamiętaj o sercu", który od 2003 roku jest realizowany przez Instytut Kardiologii. Pierwsza część programu - realizowana w latach 2003-2005 - była skierowana do osób dorosłych. Działania w latach 2006-2008 prowadzono z myślą o profilaktyce chorób serca i naczyń wśród dzieci i młodzieży. W roku 2009 koordynatorzy programu podjęli równolegle działania do obu tych grup oraz skoncentrowali się na problemie stresu jako jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia.

Wzbudził on zainteresowanie i uznanie na arenie międzynarodowej m.in. podczas V Światowego Forum Kardiologii i Kardiochirurgii w Genewie oraz kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium. Ponadto World Hearth Federation przewidziała opisanie programu i jego realizacji w podręczniku przeznaczonym dla osób koordynujących programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia, w ramach Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Serca i Naczyń Polkard. Wszystkie działania są aktywnie wspierane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Elementem programu jest strona internetowa www.pamietajosercu.pl, na której można znaleźć zbiór praktycznych informacji na temat chorób układu sercowo-naczyniowego, ich czynników ryzyka i profilaktyki oraz wskazówki dotyczące prowadzenia zdrowego stylu życia.









Zobacz podobne artykuły


Aktywny rodzic to aktywne dziecko
Dzieci są bardziej aktywne fizycznie i mniej czasu spędzają przed telewizorem czy komputerem, jeśli ich rodzice uprawiają sporty zespołowe - wynika z badań, o których informuje pismo "Health Psyhology".Naukowcy z Baylor College of Medicine i Uniwersytetu Duke'a przeanalizowali grupę 681 rodziców i 433 dzieci z 12 szkół w Houston. ...
czytaj wiecej
Stres w ciąży grozi astmą u dziecka
Stres w ciąży zwiększa ryzyko astmy u potomstwa - wynika z brytyjskich badań, które objęły ok. 6.000 rodzin. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu. Obliczyli oni, że ciężarne kobiety narażone na stres o 60 proc. częściej miały dzieci chorujące na astmę w porównaniu z kobietami mniej zestresowanymi w ciąży....
czytaj wiecej
Chipsy szkodzą sercu
Regularne spożywanie chipsów ziemniaczanych znacznie zwiększa ryzyko choroby serca - wykazali polscy naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia pod kierunkiem prof. Marka Naruszewicza....
czytaj wiecej