Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Stres w ciąży grozi astmą u dziecka

data dodania artykułu: 14 kwiecień 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Stres w ciąży zwiększa ryzyko astmy u potomstwa - wynika z brytyjskich badań, które objęły ok. 6.000 rodzin. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu. Obliczyli oni, że ciężarne kobiety narażone na stres o 60 proc. częściej miały dzieci chorujące na astmę w porównaniu z kobietami mniej zestresowanymi w ciąży.


Jak tłumaczy biorący udział w badaniach prof. John Henderson, naturalna reakcja na stres, której towarzyszy produkcja różnych hormonów stresu w organizmie, prawdopodobnie wpływa na rozwój płodu i jego układu odporności, co w przyszłości może się objawiać skłonnością do alergii i astmy.

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dolnych dróg oddechowych, która w większości przypadków ma podłoże alergiczne. Oskrzela astmatyków reagują zbyt silnie na czynniki drażniące, np. alergeny (najczęściej roztocza z kurzu, pyłki kwiatowe, zarodniki grzybów pleśniowych); infekcję wirusową, leki czy stres. Powoduje to ataki duszności i kaszlu oraz świszczący oddech.

Brytyjskie badania nad astmą i stresem w ciąży były częścią szeroko zakrojonego projektu pod nazwą "Children of the 90s" ("Dzieci lat 90.) prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu. Łącznie jest nim objętych 14.000 dzieci, które są regularnie poddawane testom i badaniom, by sprawdzić wpływ różnych elementów stylu życia na ich wzrost, inteligencję i zdrowie.

Wśród najważniejszych dotychczasowych odkryć projektu znalazły się m.in. obserwacja, że dzieci leworęczne radzą sobie gorzej w testach niż praworęczni rówieśnicy oraz, że dzieci kobiet, które w ciąży jadły tłuste ryby morskie mają lepszy wzrok.








Zobacz podobne artykuły


Dziecięca otyłość - skutki w starości
Otyłość w młodszym wieku jest związana z ryzykiem niesprawności fizycznej na starość, nawet jeśli w końcu uda się schudnąć - wynika z badań, o których informuje pismo "American Journal of Epidemiology". "Wykazaliśmy, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko niesprawności w starszym wieku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn....
czytaj wiecej
Wrażliwość dzieci na bierne palenie zależy od genów
Niewielkie różnice genetyczne wpływają nie tylko na czynność płuc u dzieci i młodzieży, ale też na ich podatność na działanie dymu papierosowego, nawet w życiu płodowym - wykazali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat publikuje pismo "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".
...
czytaj wiecej