Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 18 listopad 2009 źródło: zdrowie.flink.pl


» Jak zbadać czy wątroba jest zdrowa?

Wątrobę można dokładnie obejrzeć za pomocą ultrasonografu, dlatego też USG stało się podstawowym badaniem obrazowym w diagnostyce chorób tego narządu.

Funkcjonowanie wątroby można określić oznaczając w osoczu krwi wskaźniki, głównie enzymy, takie jak transaminazy (AspAT, AlAT), fosfatazę zasadową czy gammaglutamylotransferazę (GGTP). Razem z określeniem stężenia bilirubiny (główny barwnik żółci) oznaczenia te składają się na tzw. próby wątrobowe, często wykonywane w celach diagnostycznych w praktyce szpitalnej czy ambulatoryjnej.

Normy laboratoryjne (normy różnych laboratoriów mogą się nieznacznie różnić; użyto polskich skrótów):

  • Aminotransferaza alaninowa (AlAT): norma do 40 IU/l
  • Aminotransferaza asparaginianowa (AspAT): norma do 37 IU/l
  • Bilirubina całkowita: norma 4 -17 μmol/l lub 0,2-1,0 mg/l
  • Gammaglutamylotransferaza (GGTP): norma do 50 IU/l
  • Fosfataza zasadowa: norma 30 – 260 IU/l.

» Dieta – kluczowa dla zdrowia wątroby.

By zachować wątrobę w dobrej kondycji zdrowotnej wskazane jest jedzenie lekkich, jak najmniej przetworzonych posiłków o właściwych porach – zamiast trzech dużych posiłków pięć lub sześć mniejszych - to odciąża wątrobę i umożliwia jej prawidłowe wywiązywanie się z zadań oczyszczania oraz właściwej przemiany materii. Posiłki nie powinny być smażone w tłuszczu, a gotowane, gotowane na parze, duszone, pieczone w folii aluminiowej. Każdy kęs należałoby rzuć wolno, po to by ułatwić pracę wątrobie i żołądkowi. Trzeba unikać napojów gazowanych, pikantnych potraw i tłustych zwłaszcza smażonych dań.