Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Bóle karku – przyczyny dolegliwości, sposoby zapobiegania i leczenia.

data dodania artykułu: 06 listopad 2009 źródło: zdrowie.flink.pl


» Niewłaściwa postawa.

Ból karku związany może być też z długotrwałym napięciem mięśni karku - ból pojawia się, gdy mięśnie są „przepracowane”. Tak zdarzyć się może np. podczas wielogodzinnej pracy przed monitorem komputera, nadmiernego pochylania głowy przy czytaniu książki, czy też długiej jazdy samochodem. Taka wymuszona sytuacją postawa (długotrwałe napięcie mięśni, pochylenie, wychylenie głowy) jest nieprawidłowa i skutkuje bólem karku. Przyczyną bólu może też być niewłaściwe ułożenie głowy podczas snu.

» Zawianie karku.

Ból karku potęgować może też nadmierne wychłodzenie organizmu, „zawianie” karku np. przy odsuniętej szybie samochodu, w przeciągu.

» Jak sobie pomóc?

Najczęściej zaleca się przyjmowanie prawidłowej pozycji w czasie siedzenia: podczas czytania nie pochylać nadmiernie głowy do przodu (książka oparta na podpórce), należy robić krótkie przerwy relaksacyjne na rozluźnienie mięśni szyi i karku (wykonywanie kilku okrężnych ruchów głową, ruchów „tak – tak, nie – nie”). Ponadto można samodzielnie wykonać masaż szyi i karku. {Strona}

Należy też zwracać uwagę, na czym i w jakiej pozycji się śpi – czy poduszka jest wygodna, czy nie jest zbita w twardy wałek, czy szyja nie jest przymusowo ułożona w przygięciu podczas snu.

Pozytywny efekt daje korzystanie przy wypoczynku ze specjalnie skonstruowanej poduszki wyposażonej w zgrubienie służące do oparcia szyi oraz w miękką część dostosowującą się do kształtu głowy. Poduszka taka powoduje, że w czasie snu kręgosłup szyjny przyjmuje fizjologiczną pozycję i poddany jest delikatnemu rozciąganiu przynoszącemu ulgę nadmiernie napiętym mięśniom. Poduszka taka może być również stosowana zapobiegawczo, w celu ustrzeżenia się przed bólem karku.

Ulgę w dolegliwościach bólowych karku przynosi stosowanie łagodnych zabiegów cieplnych jak np. nagrzewanie, ciepła kąpiel, czy naświetlanie słoneczne. Należy unikać przeziębień szyi, przeciągów (np. otwarte okna w samochodzie).

» Wizyta u lekarza.

Gdy ból pojawia się od czasu do czasu, i związany jest np. z długim przesiadywaniem przed komputerem, można zastosować masaż, ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi i karku oraz odpoczynek, ewentualnie lek przeciwbólowy (np. Paracetamol, Ibuprofen). Gdy jednak dolegliwości bólowe utrzymują się dłużej i pojawiają często, należy skonsultować się z lekarzem.

Lekarz najpierw ustali przyczynę dolegliwości: przeprowadzi dokładny wywiad lekarski. Nastepnie, jeśli uzna, że jest taka potrzeba zleci wykonanie odpowiednich badań, np. zdjęcie radiologiczne kręgosłupa szyjnego, badanie tomograficzne, badanie USG przepływów w tętnicach szyjnych i kręgowych, badania krwi. Po ustaleniu przyczyny zaleci odpowiednie postępowanie.







Zobacz podobne artykuły


Ćwiczenia dobre na bóle krzyża
Bóle krzyża nie są przeciwwskazaniem do ćwiczeń fizycznych, wręcz przeciwnie- poinformowano podczas konferencji American Coleege of Sports Medicine w Seattle. Naukowcy z University of Alberta przeprowadzili badania na grupie 240 mężczyzn i kobiet z przewlekłymi bólami dolnego odcinka kręgosłupa....
czytaj wiecej