Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Chrapanie i obturacyjny bezdech senny

data dodania artykułu: 22 październik 2009 źródło: zdrowie.flink.pl


W przypadku ciężkich zaburzeń lekarz zalecić może leczenie przy pomocy aparatu wytwarzającego dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych tzw. CPAP. Aparat CPAP (Continous Positive Airway Pressure) jest urządzeniem zapewniającym podawanie ciągłego dodatniego ciśnienia wdychanego powietrza, co pozwala na pokonanie bariery zapadniętej tchawicy, pozwalając na normalny wdech. W konsekwencji conocnej terapii urządzeniem CPAP znikają przykre dla otoczenia objawy chrapania, a przede wszystkim pacjent odzyskuje normalne ciągłe dotlenienie organizmu i unika przebudzeń spowodowanych gwałtownymi wdechami po fazie bezdechu.

Prawidłowo leczony pacjent w krótkim czasie (niekiedy już po kilku nocach leczenia) odczuwa poprawę w postaci stopniowej redukcji objawów. Mija senność dzienna, zmęczenie, stopniowo normalizują się zaburzane funkcje życiowe.

Powyższy artykuł daje jedynie ogólną wiedzę o problemie, jakim jest chrapanie i obturacyjny bezdech senny. Dane tutaj przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku problemów zdrowotnych i jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się po poradę do lekarza. Tylko porada lekarska oparta na osobistym zbadaniu pacjenta, wywiadzie chorobowym i badaniach dodatkowych zawsze gwarantuje postępowanie bezpieczne, takie, które może dać pożądany efekt zdrowotny.









Zobacz podobne artykuły


Przewlekła bezsenność zwiększa ryzyko nadciśnienia
Przewlekła bezsenność, z czasem snu ograniczonym do 5 godzin na dobę, jest znaczącym czynnikiem ryzyka dla nadciśnienia tętniczego - ostrzegają naukowcy z USA na łamach czasopisma "Sleep". Badaniem objęto 1741 mężczyzn i kobiet, a średnia wieku uczestników wynosiła 49 lat. Osiem procent z nich przynajmniej od roku cierpiało na przewlekłą bezsenność, 22 proc. miało problemy ze snem i z zasypianiem....
czytaj wiecej