Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Przewlekła bezsenność zwiększa ryzyko nadciśnienia

data dodania artykułu: 02 kwiecień 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Przewlekła bezsenność, z czasem snu ograniczonym do 5 godzin na dobę, jest znaczącym czynnikiem ryzyka dla nadciśnienia tętniczego - ostrzegają naukowcy z USA na łamach czasopisma "Sleep". Badaniem objęto 1741 mężczyzn i kobiet, a średnia wieku uczestników wynosiła 49 lat. Osiem procent z nich przynajmniej od roku cierpiało na przewlekłą bezsenność, 22 proc. miało problemy ze snem i z zasypianiem.


70 proc. nie miało zaburzeń snu. W tej grupie 22 proc. badanych spało mniej niż 5 godzin na dobę, 23 proc. spało 5-6 godzin na dobę, a 56 proc. spało prawidłowo - ponad 6 godzin.

Wyniki badań wykazały, że osoby cierpiące na bezsenność, śpiące mniej niż 5 godzin na dobę mają aż 500-krotnie wyższe ryzyko zachorowania na nadciśnienie niż osoby, które śpią ponad 6 godzin na dobę.

Co ciekawe, naukowcy nie zaobserwowali takiej zależności u osób z bezsennością śpiących ponad 6 godzin dziennie, ani u osób bez bezsenności śpiących bardzo krótko.

Główny autor pracy doktor Alexandros Vgontzas ze Sleep Research and Treatment Center at the Penn State College of Medicine przekonuje, że głównym atutem przeprowadzonych przez jego zespół badań jest analiza rzeczywistej długości snu uczestników polisomnografem, co wyklucza nieścisłości.

Wcześniejsze badania wykazały, że bezsenność w połączeniu z bardzo krótkim okresem snu zwiększa metabolizm i zaburza czynność serca, co może prowadzić do nadciśnienia i innych zaburzeń krążenia.

Zdaniem autorów pracy osoby cierpiące na bezsenność powinny szukać pomocy medycznej i nie lekceważyć tego problemu, ponieważ nawet jeśli śpią dłużej niż krytyczne 5 godzin, mogą być narażone na depresję i inne skutki bezsenności.








Zobacz podobne artykuły


Czerwone i przetworzone mięso niezdrowie
Osoby, które jedzą dużo czerwonego i przetworzonego mięsa mają nieco podwyższone ryzyko zgonu z różnych przyczyn, również z powodu raka oraz chorób serca - wynika z amerykańskich badań, które publikuje pismo "Archives of Internal Medicine". Natomiast spożycie białego, czyli drobiowego mięsa, wydaje się nieco obniżać ryzyko zgonu z różnych przyczyn, jak również z powodu raka.
...
czytaj wiecej
Dym tytoniowy - skład chemiczny
Dym tytoniowy to prawie 4 000 (słownie: cztery tysiące!) związków chemicznych. Ponad 40 z nich określono jako substancje rakotwórcze. Działanie tych związków ma wpływ nie yko na palących ale także na wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu źródła dymu tytoniowego. Ponżej przedstawimy tylko niektóre substancje - czy warto dobrowonie aplikować je w nasz organizm?
...
czytaj wiecej