Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Chemioterapie niestandardowe: decyzje o ich zastosowaniu są niezwykle trudne

data dodania artykułu: 22 październik 2009 autor:

Piotr Wróbel

źródło: Rynek Zdrowia



 
Według wytycznych
Województwa pomorskie i dolnośląskie należą do tych, w których stowarzyszenia pacjenckie zwykły uważać, że dostęp do chemioterapii niestandardowych jest nieco gorszy.

– Zwykle, pomimo mojej akceptacji, mieliśmy duże trudności w uzyskaniu zgody Funduszu na zastosowanie takiego leczenia. Teraz ten dostęp nieco się poprawił – mówiła nam dr Emila Filipczyk-Cisarż, konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej. Zdaniem dolnośląskiej konsultant gorszy dostęp do chemioterapii niestandardowych na Dolnym Śląsku wynikał z niejednolitej polityki prowadzonej w tym zakresie przez oddziały Funduszu. Na Dolnym Śląsku Fundusz nie akceptował zastosowania leku, jeśli Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała mu negatywną opinię dotyczącą efektywności.

W gdańskim oddziale NFZ na ten temat mówią inaczej: – Oczywiście przy podejmowaniu decyzji bardzo istotnym kryterium jest dla nas rekomendacja AOTM, ale terapia niestandardowa jest po to, aby każdy wniosek rozpatrywać indywidualnie.

Według Tomasza Główki, naczelnika Wydziału Gospodarki Lekami Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, nakłady DOW NFZ na finansowanie procedury chemioterapii niestandardowej, licząc średnią wartość zgody, wzrosły trzykrotnie licząc od początku 2008 roku.  

– W naszej ocenie dostępność do niestandardowej chemioteriapii na terenie Dolnego Śląska stale się poprawia – mówi naczelnik Tomasz Główka i dodaje znacząco: – Decyzję , co do finansowania świadczenia chemioterapia niestandardowa w poszczególnych województwach podejmuje każdorazowo dyrektor właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ, opierając się na wytycznych stosowania świadczenia chemioterapia niestandardowa. Pozostałe czynniki oraz aktywność firm farmaceutycznych mogą mieć wpływ na rodzaj wniosków, a nie na podejmowane decyzje.







Zobacz podobne artykuły


Prześwietlanie raka
Analizując obraz próbki skóry w podczerwieni za pomocą spektrometru pracującego w podczerwieni FTIR możliwe jest wykrycie komórek różnych nowotworów skóry. Metoda ta jest porównywalnie precyzyjna, jak dotąd stosowane techniki, a dzięki komputerowemu wsparciu - zdecydowanie szybsza, donosi "The Analyst"....
czytaj wiecej