Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 02 kwiecień 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Analizując obraz próbki skóry w podczerwieni za pomocą spektrometru pracującego w podczerwieni FTIR możliwe jest wykrycie komórek różnych nowotworów skóry. Metoda ta jest porównywalnie precyzyjna, jak dotąd stosowane techniki, a dzięki komputerowemu wsparciu - zdecydowanie szybsza, donosi "The Analyst".


Zmiany nowotworowe skóry należą do najczęściej diagnozowanych nowotworów u osób o jasnym kolorze skóry. Każdego roku, w samych tylko Stanach Zjednoczonych Ameryki, na tego typu nowotwory zapada ponad milion osób!

Naukowcy francuscy z UniversitÚ Reims-Champagne Ardenne wykorzystali urządzenie do obrazowania w podczerwieni sprzężone ze spektrometrem FTIR (ang. Fourier Transform Infrared) do analiz próbek skóry w celu diagnozy transformacji nowotworowych komórek.

W badaniach wykorzystano materiał biologiczny, przygotowany podobnie, jak do standardowych analiz histopatologicznych - komórki zabezpieczone były parafinową otoczką.

Dzięki zastosowaniu spektrometru do badań promieniowania z zakresu podczerwieni (FTIR), naukowcy mogli analizować zmiany w absorpcji światła podczerwonego przez różnego rodzaju komórki w próbce skóry otrzymanej poprzez biopsję. W ten sposób możliwe było nie tylko rozróżnienie pomiędzy komórkami zdrowymi, a zmienionymi nowotworowo, ale również rozróżnienie różnych nowotworów pomiędzy sobą.

Dane otrzymane z analiz spektroskopowych poddawane były komputerowej obróbce za pomocą specjalnie w tym celu opracowanego algorytmu.W efekcie połączonej pracy urządzenia obrazującego, spektrometru FTIR oraz komputerowej analizie danych, powstawała kolorowa "mapa" badanej próbki, gdzie każdy kolor oznaczał inny typ komórek.

Według francuskich naukowców, interpretacja wyników nowo opracowanej metody jest banalnie prosta, gdyż w zależności od koloru otrzymanego obrazu, lekarz określa jaki typ nowotworowych komórek dominował w badanej próbce.

Dalsze prace badawcze mają na celu stworzenie bazy danych, która ułatwi i przyspieszy interpretację wyników, dzięki czemu w krótszym czasie możliwa będzie diagnoza i rozpoczęcie właściwej terapii.








Zobacz podobne artykuły


Rak płuc - objawy
Każda choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej
Rak sutka - objawy
Choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej