Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 15 czerwiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Podagra, uważana swego czasu za "chorobę królów" ze względu na jej związek ze spożywaniem w nadmiarze mięsa i wina, staje się coraz bardziej problemem amerykańskiej klasy średniej. Według "New York Timesa" ekscesy gastronomiczne Amerykanów sprawiły, że konieczne stało się wprowadzenie na rynek po raz pierwszy od 40 lat nowego leku przeciwko podagrze.



Wylansowało go jedno z towarzystw farmaceutycznych, w którego laboratoriach odkryto przypadkowo, że w przypadku tej choroby skuteczny jest pewien lek stosowany przy AIDS.

Towarzystwo to, jak pisze "New York Times", kalkuluje, że mogłoby zarobić przy jego produkcji około miliarda dolarów rocznie.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba Amerykanów cierpiących na podagrę podwoiła się. Atakuje ona zwłaszcza mężczyzn po 40. roku życia. Oblicza się, że w USA choruje na podagrę, chorobę, którą powoduje nagromadzenie się we krwi nadmiernych ilości kwasu moczowego, od 2 do 6 milionów osób.

Kwas moczowy tworzy ostre kryształki, które odkładają się w stawach i w dużym palcu u nogi, powodując u chorego bardzo dotkliwe bóle.









Zobacz podobne artykuły


Wirus świńskiej grypy nie jest zjadliwy
Według ekspertów wirus, A/H1N1 nie jest zjadliwy, dzięki czemu większość zakażonych nim osób przechodzi grypę łagodnie i bez powikłań. Największe zagrożenie stwarza on dla chorych z innymi schorzeniami lub o obniżonej odporności organizmu. W takich przypadkach może doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci. ...
czytaj wiecej
Leniwi śpią dłużej
Regularna aktywność fizyczna wcale nie sprawia, że śpimy dłużej. Wręcz przeciwnie - po aktywnym dniu śpimy krócej - poinformowali naukowcy podczas 23. Dorocznego Spotkania SLEEP 2009. Najnowsze badania wykazały, że całkowity czas snu wzrastał średnio o 42 minuty, jeśli badani nie zmęczyli się zbytnio w ciągu dnia. Co więcej, wbrew powszechnie panującej opinii, aktywność fizyczna nie miała wpływu na jakość snu....
czytaj wiecej
Mały drink chroni przed kamieniami żółciowymi
Umiarkowane spożywanie alkoholu chroni przed kamicą żółciową - wynika z brytyjskich badań, ogłoszonych podczas dorocznego zjazdu gastroenterologów w Chicago. "Umiarkowane ilości" to zdaniem Brytyjczyków dwa standardowe drinki - odpowiednik 8 gramów czystego alkoholu etylowego. ...
czytaj wiecej
Niebezpieczne chrapanie
Osoby, które cierpią na zaburzenia oddychania w czasie snu (tzw. bezdech senny), objawiające się chrapaniem, mogą mieć gorsze powikłania po udarze mózgu - wynika z badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert. Bezdech senny jest zaburzeniem oddychania, któremu towarzyszą okresowe zatrzymania oddechu w czasie snu. ...
czytaj wiecej