Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Mały drink chroni przed kamieniami żółciowymi

data dodania artykułu: 05 czerwiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Umiarkowane spożywanie alkoholu chroni przed kamicą żółciową - wynika z brytyjskich badań, ogłoszonych podczas dorocznego zjazdu gastroenterologów w Chicago.

"Umiarkowane ilości" to zdaniem Brytyjczyków dwa standardowe drinki - odpowiednik 8 gramów czystego alkoholu etylowego.



Szklanka wina odpowiada 3 jednostkom, kieliszek wina 125 ml- jednej jednostce, ponadpółlitrowy kufel piwa - zależnie od gatunku - dwóm albo trzem jednostkom, 25- mililitrowy kieliszek 40- procentowego alkoholu to jedna jednostka. Jak wykazały prowadzone przez 10 lat badania z udziałem 25 000 kobiet i mężczyzn, u osób które piją rozsądnie ryzyko kamicy żółciowej spada o jedna trzecią.

Choć kamica żółciowa to bardzo pospolite schorzenie (występuje u co trzeciej kobiety i co szóstego mężczyzny), jej objawy i powikłania występują tylko w 30 procentach przypadków. Kamicy sprzyjają ciąża, otyłość, nagła utrata wagi i niektóre leki.

Korzystne działanie alkoholu wynika z tego, że zmniejsza poziom cholesterolu w żółci. Cholesterol jest odpowiedzialny za powstawanie większości kamieni żółciowych.









Zobacz podobne artykuły


Gen który ochroni nas przed chorobą Parkinsona
Gen o nazwie Nurr 1 chroni przed wrodzoną postacią choroby Parkinsona hamując procesy zapalne i produkcję neurotoksyn w mózgu - informują naukowcy z USA na łamach czasopisma "Cell". Choroba Parkinsona jest przewlekłą chorobą neurodegeneracyjną, prowadzącą do zaburzeń ruchowych, najczęściej rozwija się u osób powyżej 65. roku życia....
czytaj wiecej
Herbata w służbie nanotechnologii
Herbatę z prowincji Darjeeling, a dokładniej jej reaktywne składniki, użyto jako katalizatory syntezy nanocząstek złota. Jest to pierwsza w pełni ekologiczna metoda tworzenia nanomateriałów, które mogą dzięki temu zostać użyte jako nanoleki, informuje "Journal of Materials Chemistry". Właściwości zdrowotne herbat znane są od stuleci. Napar herbaciany zawiera wiele substancji chemicznych o właściwościach silnie reaktywnych.
...
czytaj wiecej