Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Wirus świńskiej grypy nie jest zjadliwy

data dodania artykułu: 16 czerwiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Według ekspertów wirus, A/H1N1 nie jest zjadliwy, dzięki czemu większość zakażonych nim osób przechodzi grypę łagodnie i bez powikłań. Największe zagrożenie stwarza on dla chorych z innymi schorzeniami lub o obniżonej odporności organizmu. W takich przypadkach może doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet do śmierci.Sytuacja epidemiologiczna w zakresie grypy A/H1N1 na terenie Polski jest dobra, zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa na razie jest niewielkie - zapewnił Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła na poniedziałkowej konferencji prasowej w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

świńska grypaZaznaczył, że istnieje duże ryzyko, iż jesienią może dojść do mutacji wirusa grypy sezonowej z wirusem A/H1N1. Wtedy należy spodziewać się wzmożonej zachorowalności.

Szef GIS poinformował, że eksperci uczestniczący w spotkaniu w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa pozytywnie ocenili dotychczasowe działania przeciwepidemiologiczne i pracę lekarzy pierwszego kontaktu. "Nie ma takich przypadków, że niepotrzebnie kieruje się na badania, kieruje się do laboratorium przypadek, kiedy objawy kliniczne wskazują na grypę, a nie bierze się pod uwagę wywiadu epidemiologicznego. W tej chwili już nie ma przypadków, gdzie lekarze chorób zakaźnych podają niepotrzebnie chemioprofilaktykę czy leki antywirusowe" - powiedziała Wojtyła. "System rozpoznawania objawów, diagnozowania i leczenia jest przetestowany" - dodał.

Wojtyła zapewnił również, iż laboratoria są przygotowane do ewentualnego zwiększenia liczy próbek przekazywanych im do badań. Inspektorzy sanitarni będą skupiać się na akcji informacyjnej w miejscach wypoczynku dzieci.

Wśród głównych zadań mających na celu przeciwdziałanie zagrożeniom są: stworzenie systemu nadzoru i monitoringu, zwiększenie liczby ośrodków badających próbki, a także opracowanie strategii lekowej - poinformował Przemysław Guła z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.Zobacz podobne artykuły


Pierwsza ofiara H1N1 w Europie
W Szkocji odnotowano w niedzielę pierwszy śmiertelny przypadek zachorowania na grypę A/H1N1 w Europie - powiadomił lokalny rząd w Glasgow. Szkockie władze nie ujawniły żadnych szczegółów tożsamości ofiary. Wiadomo jedynie, że oprócz grypy cierpiała także na inne choroby. ...
czytaj wiecej
Szczepionki na świńską grypę
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) poinformowała w piątek, że badania wykazały, iż sezonowe szczepionki przeciwgrypowe mają bardzo niewielki wpływ na nową odmianę tej choroby wywołaną wirusem A/H1N1. "Mała jest szansa na to, że sezonowa szczepionka (...) będzie skuteczna także wobec tego wirusa" - powiedziała dyrektor ds. szczepionek Marie-Paule Kieny na konferencji prasowej....
czytaj wiecej