Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 15 czerwiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Regularna aktywność fizyczna wcale nie sprawia, że śpimy dłużej. Wręcz przeciwnie - po aktywnym dniu śpimy krócej - poinformowali naukowcy podczas 23. Dorocznego Spotkania SLEEP 2009. Najnowsze badania wykazały, że całkowity czas snu wzrastał średnio o 42 minuty, jeśli badani nie zmęczyli się zbytnio w ciągu dnia. Co więcej, wbrew powszechnie panującej opinii, aktywność fizyczna nie miała wpływu na jakość snu.



Autor badań dr Arn Eliasson twierdzi, że rezultaty badań były dla niego zaskoczeniem.

"Od dawna podkreśla się, że aktywność fizyczna poprawia sen. Nasze badania nie potwierdziły tej tezy. Mała aktywność fizyczna sprawia, że sen jest dłuższy i lepszy" - mówi dr Eliasson.

Badacze oczekiwali również, że osoby, których sen trwał ponad sześć godzin, będą bardziej skłonne do wysiłku fizycznego następnego dnia. Paradoksalnie, okazało się, że bardziej wypoczęte osoby następnego dnia były mniej aktywne i spalały mniej kalorii.

Za możliwą przyczynę dr Eliasson uważa typ osobowości. Osobowości typu A (osoby ambitne i aktywne) mogą przejawiać zwiększoną czujność w nocy i z tego powodu spać krócej. Natomiast mniej aktywne osobowości typu B mogą nie mieć żadnych problemów ze snem.

Inną możliwą przyczyną jest - według dra Eliassona - stres, pod którego wpływem żyjemy szybciej i jesteśmy bardziej aktywni, a który jednak zakłóca nasz sen.

Zobacz objawy powiązane ze słowem "sen":
Bezsenność
Ospałość u dziecka
 









Zobacz podobne artykuły


Zmieńmy złe nawyki zdrowotne
Aż 50 proc. Polaków cierpi na nadwagę; tylko 6 proc. jest aktywnych fizycznie w wolnym czasie i aż 31 proc. w momencie odczuwania pierwszych objawów choroby nie idzie do specjalisty - podkreślali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano właśnie ogólnopolski program edukacyjny na rzecz zmiany złych nawyków zdrowotnych Polaków pt.: "Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia". ...
czytaj wiecej
Brak snu tuczy
Ostatnie badania dowiodły, że osoby, które śpią za mało mają podwyższone ryzyko otyłości. Dzieje się tak, gdyż niedobory snu zaburzają poziom jednego z hormonów kontrolujących apetyt - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Psychoneuroendocrinology". Od dawna wiadomo, że bezsenność ma niekorzystny wpływ na zdrowie, a w ostatnich latach powiązano ją nawet z ryzykiem nadwagi i otyłości....
czytaj wiecej