Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 02 kwiecień 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Ostatnie badania dowiodły, że osoby, które śpią za mało mają podwyższone ryzyko otyłości. Dzieje się tak, gdyż niedobory snu zaburzają poziom jednego z hormonów kontrolujących apetyt - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Psychoneuroendocrinology". Od dawna wiadomo, że bezsenność ma niekorzystny wpływ na zdrowie, a w ostatnich latach powiązano ją nawet z ryzykiem nadwagi i otyłości.


Jednak mechanizm odpowiedzialny za ten związek nie był jasny.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles po raz pierwszy wykazali w badaniach na osobach z bezsennością, że długotrwałe niewysypianie się zakłóca poziom jednego z najważniejszych hormonów regulujących apetyt i masę ciała. Chodzi o grelinę - hormon peptydowy wydzielany przez komórki żołądka. Pobudza ona apetyt, a jej poziom rośnie przed posiłkiem.

Badaniami objęto dwie grupy mężczyzn - 14 pacjentów cierpiących na przewlekłą bezsenność oraz 24 bez zaburzeń snu. O różnych porach nocy (o godzinie 23.00, 2.00 oraz 6.00 nad ranem) zmierzono im we krwi poziom greliny oraz leptyny - drugiego ważnego hormonu, który reguluje równowagę energetyczną organizmu i jest wydzielany przez tkankę tłuszczową.

Panowie w obydwu grupach byli w podobnym wieku i mieli podobną masę ciała. Wszyscy przeszli też badanie polisomnografem, który mierzy fale mózgu podczas snu.

Okazało się, że pacjenci z bezsennością mieli o 30 proc. niższy poziom greliny w nocy, podczas gdy poziom leptyny nie różnił się między dwiema grupami.

Może się to wydawać nielogiczne, gdyż obniżony poziom greliny powinien hamować apetyt i przeciwdziałać tyciu.









Zobacz podobne artykuły


Przewlekła bezsenność zwiększa ryzyko nadciśnienia
Przewlekła bezsenność, z czasem snu ograniczonym do 5 godzin na dobę, jest znaczącym czynnikiem ryzyka dla nadciśnienia tętniczego - ostrzegają naukowcy z USA na łamach czasopisma "Sleep". Badaniem objęto 1741 mężczyzn i kobiet, a średnia wieku uczestników wynosiła 49 lat. Osiem procent z nich przynajmniej od roku cierpiało na przewlekłą bezsenność, 22 proc. miało problemy ze snem i z zasypianiem....
czytaj wiecej
Szumy w uszach - znane przyczyny
Poznanie przyczyn uporczywego szumu w uszach powinno pozwolić na jego skuteczne leczenie - informuje pismo "Neuroscience". Szumem usznym (tinnitus) określa się zjawisko odbierania dźwięków przy braku bodźców akustycznych. Ta męcząca przypadłość dotyka miliony osób na całym świecie.
...
czytaj wiecej