Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 02 kwiecień 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce




Naukowcy porównali jednak swoje badania z innymi, wcześniejszymi pracami nad niedoborami snu i doszli do wniosku, że w ciągu dnia u osób niedosypiających może dochodzić do odwrócenia sytuacji - tj. wzrostu poziomu greliny i spadku leptyny, co pobudza apetyt.

Zdaniem autorów pracy, badania te wskazują, że u osób z bezsennością występują zakłócenia procesów kontrolujących równowagę energetyczną organizmu, co może tłumaczyć dlaczego w miarę upływu czasu osoby te systematycznie tyją.

Dowodzi to, że tak odmienne zachowania jak jedzenie i sen są ze sobą ściśle powiązane. Jest to również kolejny przykład na to, że dobry sen jest niezbędny dla zdrowia, podsumowują naukowcy.








Zobacz podobne artykuły


Przewlekła bezsenność zwiększa ryzyko nadciśnienia
Przewlekła bezsenność, z czasem snu ograniczonym do 5 godzin na dobę, jest znaczącym czynnikiem ryzyka dla nadciśnienia tętniczego - ostrzegają naukowcy z USA na łamach czasopisma "Sleep". Badaniem objęto 1741 mężczyzn i kobiet, a średnia wieku uczestników wynosiła 49 lat. Osiem procent z nich przynajmniej od roku cierpiało na przewlekłą bezsenność, 22 proc. miało problemy ze snem i z zasypianiem....
czytaj wiecej
Szumy w uszach - znane przyczyny
Poznanie przyczyn uporczywego szumu w uszach powinno pozwolić na jego skuteczne leczenie - informuje pismo "Neuroscience". Szumem usznym (tinnitus) określa się zjawisko odbierania dźwięków przy braku bodźców akustycznych. Ta męcząca przypadłość dotyka miliony osób na całym świecie.
...
czytaj wiecej