Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Dna moczanowa


opis, objawy

Osadzanie się kryształków kwasu moczowego w stawach. Objawia się bólem i opuchlizną danego stawu, często towarzyszy temu podwyższona temperatura.

Dna moczanowa


przyczyny zachorowania

Choroba spowodowana złą przemianą materii, skłonność do niej jest dziedziczna. Nerki nie wydalają kwasu moczowego w dostatecznej ilości i odkłada się on w organizmie.

Dna moczanowa


ryzyko zachorowania

Choroba częściej występuje u mężczyzn. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się przez: dietę bogatą w tłuszcze i mięso, spożywanie alkoholu, niektóre leki np.: isoniazid, furosemid.

Dna moczanowa


następstwa i powikłania

Może prowadzić do zniszczenia stawów, uszkodzenia nerek.

Dna moczanowa


jak zapobiegać

Niskotłuszczowa dieta i utrzymywanie prawidłowej wagi może zapobiegać chorobie.

Dna moczanowa


wizyta u lekarza

Po wystąpieniu napadu choroby trzeba udać się do lekarza.

Dna moczanowa


jak można sobie pomóc

Stosować dietę niskopurynową - czyli ograniczyć spożywanie tłuszczów i mięsa na rzecz nabiału i węglowodanów, pić dużo wody mineralnej (jeśli lekarz tego nie zabronił), obniżyć nadwagę.

Dna moczanowa


jak się leczy

Leczenie polega głównie na zmianie diety na niskopurynową i zmniejszeniu nadwagi. Środki farmakologiczne stosuje się tylko w wypadku, gdy te metody zawodzą, lub jeśli pacjent ma kamienie nerkowe i/lub nadciśnienie, napady choroby były częste.


Zobacz także:

zapraszamy na forum