Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Zawał płuc, Zator tętnicy płucnej

data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Zawał płuc, Zator tętnicy płucnej


opis, objawy

Zawał płuca atakuje nagle. Odczuwamy duszności, oddech staje się przyśpieszony, niekiedy odczuwamy tępy ból za mostkiem oraz towarzyszy nam lęk. Czasami także może wystąpić gorączka i kaszel. Objawy te są dość podobne do zawału serca.

Zawał płuc, Zator tętnicy płucnej


przyczyny zachorowania

Zawał tętnicy płucnej wywołuje zakrzep lub zakrzepy tworzące się w żyłach umiejscowionych w dolnej części ciała. Wraz z krwią mogą się one przemieścić do naczyń płucnych. Całkowite odcięcie fragmentu płuca od dopływu krwi może spowodować martwicę fragmentu płuca

Zawał płuc, Zator tętnicy płucnej


ryzyko zachorowania

Ryzyko pojawienia się zawału płuc wzrasta jeśli mamy dolegliwości związane z powstawianiem zakrzepów we krwi. Do chorób przyczyniających się zawałowi płuca należą zapalenie żył, przewlekłe choroby płuc i serca oraz niektóre nowotwory. Także u kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne oraz będących w ciąży. Ryzyko zachorowania wzrasta także wraz z nadwagą oraz u osób trwale unieruchomionych.

Zawał płuc, Zator tętnicy płucnej


następstwa i powikłania

Zator płuca prowadzi do niedotlenienia obszaru płuc. W zależności od tego ile naczyń jest zatkanych może doprowadzić to trwałego uszkodzenia płuc co z kolei łączy się z niedotlenieniem organizmu. Serce wtedy musi znacznie mocniej pracować co może spowodować niewydolność serca. Zator tętnicy płucnej w przypadku osób z niewydolnością serca może doprowadzić do śmierci. W wielu przypadkach jednak przemija bez następstw.

Zawał płuc, Zator tętnicy płucnej


jak zapobiegać

Zapobiegać zawałowi płuca możemy w różny sposób. Przed wszystkim osoby po operacjach, gdy musiały być przez pewien czas unieruchomione powinny jak najszybciej powrócić do wykonywania ruchów w szczególności powinny zacząć chodzić. Nie dziwmy się zatem, że każą nam w szpialu po operacji bardzo szybko wstawać.

Zawał płuc, Zator tętnicy płucnej


wizyta u lekarza

Zator tętnicy płucnej wymaga leczenia szpitalnego zatem powinniśmy wezwać lekarza natychmiast po wystąpieniu objawów.

Zawał płuc, Zator tętnicy płucnej


jak można sobie pomóc

Nie ma możliwości pomocy sobie w przypadku zawału płuc.

Zawał płuc, Zator tętnicy płucnej


jak się leczy

Zazwyczaj leczenie polega na rozpuszczeniu środkami farmakologicznymi zakrzepów. Niekiedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna w celu ich usunięcia. Często lecząc zawał płuca stosuje się leki wzmacniające wydolność serca i krążenie krwi a także przeciwbólowe. Stosuje się też oddychanie powietrzem o zwiększonej ilości tlenu co ułatwia jego wchłanianie do naszego organizmu.


Zobacz także:

zapraszamy na forum