Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Bóle menstuacyjne, Bóle miesiączkowe

data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Bóle menstuacyjne, Bóle miesiączkowe


opis, objawy

Ból odczuwany w podbrzuszu przez część kobiet podczas owulacji, trwający od kilku minut do kilkunastu godzin.

Bóle menstuacyjne, Bóle miesiączkowe


przyczyny zachorowania

Ból miesiączkowy może być wywołany przez nadmiar bólotwórczych prostaglandyn wytwarzanych przez błonę śluzową macicy jak również różnego rodzaju stany chorobowe jak np. mięśniaki macicy, endometriozę, stany zapalne narządu rodnego, wady anatomiczne macicy itp. Przykładowo zmiany zarówno chorobowe, jak i anatomiczne na szyjce macicy mogą być powodem znacznego jej zwężenia, a tym samym utrudniać odpływ krwi menstruacyjnej z macicy. Macica, aby pozbyć się zalegającej w jej wnętrzu krwi kurczy się wypychając ją, co może powodować u kobiety ból. Niektóre kobiety odczuwają wyłącznie bóle skurczowe w podbrzuszu, natomiast u pozostałych miesiączce towarzyszą bóle głowy, bóle krzyża, wstręt do jedzenia, mdłości, wymioty, poczucie zmęczenia, depresja, itp. Mogą też pojawić się zaburzenia pokarmowe, kłopoty z oddawaniem stolca i biegunki. Mówimy wówczas o pełnoobjawowym zespole bolesnego miesiączkowania.

Bóle menstuacyjne, Bóle miesiączkowe


ryzyko zachorowania

Ból występujący w trakcie miesiączki jest powszechną przypadłością. W dniach comiesięcznego krwawienia prawie wszystkie kobiety odczuwają ogólny dyskomfort i specyficzne bóle w okolicy krzyżowej, w podbrzuszu, jak też bolesne skurcze macicy. Ból może pojawiać się już na kilka dni przed miesiączką, w jej trakcie, a niekiedy może się zdarzyć również po ustaniu krwawienia.

Bóle menstuacyjne, Bóle miesiączkowe


następstwa i powikłania

Nie stwierdzono.

Bóle menstuacyjne, Bóle miesiączkowe


jak zapobiegać

Brak środków.

Bóle menstuacyjne, Bóle miesiączkowe


wizyta u lekarza

Jeżeli ból staje się niemożliwy do wytrzmania.

Bóle menstuacyjne, Bóle miesiączkowe


jak można sobie pomóc

Terapię uzupełniają stanowią specyfiki rozkurczowe i łagodne środki uspokajające, najlepiej ziołowe. Ulgę w cierpieniu przynoszą także miejscowe okłady, w zależności od indywidualnego reagowania, łagodnie rozgrzewające bądź ochładzające, a także delikatny masaż okolicy podbrzusza. Regularne stosowane ćwiczenia fizyczne, zawłaszcza rozciągające wykonywane przy miłej, szczególnie ulubionej muzyce powodują, że przestajemy koncentrować się na odczuwanych dolegliwościach, a wzmożona aktywność sprawia, że o bólu zapominamy.

Bóle menstuacyjne, Bóle miesiączkowe


jak się leczy

Leczenie pierwotnie bolesnego miesiączkowania rozpoczyna się od podawania leków przeciwbólowych znoszących skurczowe działanie prostaglandyn. Zmniejszają one dolegliwości bólowe w przeszło 70% przypadków. Badanie kliniczne prowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazało, że stosowanie ibuprofenu przez trzy dni przed spodziewaną miesiączką, zmniejsza nasilenie bólu. Ibuprofen osłabia ból wynikający z nadmiernych skurczy mięśnia macicy, a podawany na trzy dni przed terminem spodziewanej miesiączki działa profilaktycznie, zapobiegając bólowi. Można wykorzystać tą wiedzę i odpowiednio wcześnie zabezpieczyć się, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólów menstruacyjnych.


Zobacz także:

zapraszamy na forum