Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Rak sutka


opis, objawy

W okolicy sutka lub w dole pachowym pojawiają się twarde, niebolesne guzki. Na brodawce sutkowej może pojawić się krwista lub śluzowa wydzielina. Może wystąpić zapalenie wypryskowe, objaw skórki pomarańczowej, drobne wgłebienie na skórze.

Rak sutka


przyczyny zachorowania

Jest to proces w dużej mierze hormonozależny, bowiem estrogeny nasilają wzrost istniejącego guza. Pytanie czy hormony te mogą powodować powstanie raka pozostaje nadal bez odpowiedzi. W procesy powstawania raka sutka zaangażowanych jest wiele czynników, których większość nie jest do tej pory poznana. Wiadomo, iż pierwszym czynnikiem są uwarunkowania genetyczne, prawdopodobny jest też udział zakażeń wirusowych.

Rak sutka


ryzyko zachorowania

Co dziesiąta kobieta w swoim życiu choruje na raka sutka. W dwóch trzecich przypadków choroba rozpoczyna się po pięćdziesiątym roku życia. Ryzyko rozwoju guza sutka wzrasta u kobiet: których bliskie krewne (matka lub siostra) chorują za raka sutka, bezdzietnych lub tych, które późno urodziły swoje pierwsze dziecko, u których bardzo wcześnie wystąpiło pierwsze krwawienie misięczne, a ostatnia miesiączka pojawiła się późno, u których stwierdza się rózne formy mastopatii lub innych łagodnych zmian sutka.

Rak sutka


następstwa i powikłania

Rozprzestrzenienie nowotworu na inne organy, narządy (węzły chłonne, kości, płuca, wątroba, mózg, gałki oczne), mastektomia gruczołu piersiowego.

Rak sutka


jak zapobiegać

Obecnie możliwe jest wykonienie badań genetycznych, pozwalających na wykrycie tzw. genów raka sutka. Ważna jest samokontrola piersi i systematycznie wykonywane badanie profilaktyczne.

Rak sutka


wizyta u lekarza

Natychmiast w razie stwierdzenia podejrzeń guzków, obrzmienia, zmian skórnych lub obecności wydzieliny w obrębie sutka.

Rak sutka


jak można sobie pomóc

Samemu nie można.

Rak sutka


jak się leczy

W przypadku rozpoznania raka należy bezzwłocznie podjąć leczenie operacyjne. W niektórych wypadkach stosowana jest chemoterapia oraz zaświetlania.


Zobacz także:

zapraszamy na forum