Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Wstrząs urazowy


opis, objawy

wiadomość chorego jest zachowana, w początkowym okresie wstrząsu, bezpośrednio po urazie, chory może być podniecony, ale nieco później staje się otępiały, obojętny, nie interesuje się swoim losem i otoczeniem. Skóra jest blada z odcieniem sinawym, chłodna, często pokryta potem, tętno jest przyspieszone, zwykle słabo wyczuwalne. Ciśnienie tętnicze krwi szybko obniża się. Wraz ze spadkiem ciśnienia tętniczego krwi może dojść do rozszerzenia źrenic i zniesienia ich reakcji na światło w następstwie niedokrwienia i niedostatecznego utlenowania mózgu.

Wstrząs urazowy


przyczyny zachorowania

Wstrząs urazowy często powodują: obfity krwotok z ran i uszkodzeń wewnętrznych, ciężkie urazy o typie zmiażdżenia z utratą dużej ilości krwi i osocza do tkanek, złamania kości długich, zwłaszcza kości udowej (mechanizm utraty krwi i osocza jest w tych przypadkach podobny jak przy zmiażdżeniach), rozlegle oparzenia.

Wstrząs urazowy


ryzyko zachorowania

Każdego może dotknąć wstrząs urazowy.

Wstrząs urazowy


następstwa i powikłania

Wstrząs urazowy jest zjawiskiem zagrażającym bezpośrenio życiu.

Wstrząs urazowy


jak zapobiegać

Zdowy tryb życia, zapewnienia dostęp do powietrza.

Wstrząs urazowy


wizyta u lekarza

Karetkę pogotowia należy wezwać jak najszybciej.

Wstrząs urazowy


jak można sobie pomóc

pomoc na miejscu wypadku polega przede wszystkim na: zapewnieniu poszkodowanemu spokoju, osłonięciu przed zimnem, deszcze, wiatrem, zapewnieniu poszkodowanemu prawidłowego oddechu, opanowaniu krwotoku, założeniu opatrunku lub unieruchomieniu złamania, ułożeniu poszkodowanego na wznak, z kończynami dolnymi uniesionymi ku górze, uspokojeniu psychicznym, ewentualnym podaniu do picia ciepłych płynów- jeśli poszkodowany jest przytomny, szybkim wezwaniu kwalifikowanej pomocy medycznej.

Wstrząs urazowy


jak się leczy

Zwiększenie zaopatrzenia komórek w tlen i inne substancje energetyczne, wyrównanie objętości krążącej krwi, wyrównanie zaburzeń krążenia obwodowego i jego skutków.


Zobacz także:

zapraszamy na forum