Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Enzymy we krwi


informacje podstawowe

Oznaczanie enzymów we krwi

Enzymy we krwi


w jakim celu jest robione?

Do oceny stanu wątroby (AIAT, AspAT); przy podejrzeniu schorzeń wątroby (GGTP); przy podejrzeniu marskości wątroby i w zatruciach środkami owadobójczymi (ChE); przy podejrzeniu zawału mięśnia sercowego, chorobach płuc, w niektórych chorobach krwi (LDH); w rozpoznaniu zawału mięśnia sercowego (CK)

Enzymy we krwi


jak się przygotować?

Na badanie krwi należy przyjść na czczo, ponieważ spożycie obfitego posiłku może zwiększyć np. ocenianą liczbę leukocytów. Pacjent powinien być wypoczęty. Długotrwałe przyjmowanie różnych leków (np. sterydów) może mieć wpływ na wynik badania, dlatego trzeba powiedzieć o tym pielęgniarce lub lekarzowi. Jeżeli chorowało się na żółtaczkę zakaźną lub inne choroby zakaźne, należy o tym poinformować zaraz po wejściu do gabinetu (aby zapobiec zarażeniu innych).

Enzymy we krwi


jak się wykonuje?

Najczęściej do tego badania wykorzystuje się żyłę w zgięciu łokciowym. Najpierw następuje dezynfekcja miejsca wkłucia - np. spirytusem. Samo wkłucie jest niezbyt bolesne. Wszystko zależy od charakteru pacjenta i od fachowości osoby pobierającej krew oraz od średnicy igły.

Enzymy we krwi


co po badaniu?

Po badaniu miejsce ukłucia należy przycisnąć watką umoczoną w środku dezynfekującym. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie zginać ręki w łokciu, gdyż sprzyja to powstawaniu krwiaka. Ręka powinna być wyprostowana, a samo miejsce ukłucia mocno uciśnięte. Po krótkiej chwili zapomina się o całym wydarzeniu i możemy wracać do domu.

Enzymy we krwi


ewentualne powikłania

Dłuższe krwawienie z miejsca ukłucia może być związane z zaburzeniami krzepnięcia, dlatego w takim przypadku trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza czy pielęgniarki. Najczęstszym powikłaniem jest krwiak w miejscu wkłucia, który może powstać z powodu niedostatecznego ucisku po wkłuciu lub z powodu wspomnianych zaburzeń krzepnięcia. Ale zanika on w ciągu paru dni po badaniu.

Enzymy we krwi


normy badań

AIAT - do 22U/l (Między 30 a 80 rokiem życia poziom AIAT zamniejsza się mniej więcej o jedną trzecią); AspAT - 15-18 U/l; GGTP - 28 U/l (realniejsze byłoby przyjęcie normy 1-15 U/l); LDH - kobiety: 130-260 U/l, mężczyźni: 130-200 U/l; CK - kobiety: 10-70 U/l, mężczyźni: 10-80 U/l.

Zobacz także badania w kategorii


Badania krwi, moczu, testy ciążowe

zapraszamy na forum