Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

OB.


informacje podstawowe

Badanie OB. (odczyn Biernackiego, szybkość opadania krwinek) - najczęściej wykonywane badanie labolatoryjne.

OB.


w jakim celu jest robione?

Wyznaczenie przyczyny "złego stanu ogólnego".

OB.


jak się przygotować?

Na badanie krwi należy przyjść na czczo, ponieważ spożycie obfitego posiłku może zwiększyć np. ocenianą liczbę leukocytów. Pacjent powinien być wypoczęty. Długotrwałe przyjmowanie różnych leków (np. sterydów) może mieć wpływ na wynik badania, dlatego trzeba powiedzieć o tym pielęgniarce lub lekarzowi. Jeżeli chorowało się na żółtaczkę zakaźną lub inne choroby zakaźne, należy o tym poinformować zaraz po wejściu do gabinetu (aby zapobiec zarażeniu innych).

OB.


jak się wykonuje?

Do badania pobiera się próbkę krwi i uniemożliwia się jej krzepnięcie, poprzez dodanie pewnych substancji. Następnie krew zasysa się do cienkiej szklanej rurki z podziałką. Tu krwinki stopniowo opadają. Po godzinie odczytuje się wysokość osadu krwinek na dnie probówki.

OB.


co po badaniu?

Po badaniu miejsce ukłucia należy przycisnąć watką umoczoną w środku dezynfekującym. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie zginać ręki w łokciu, gdyż sprzyja to powstawaniu krwiaka. Ręka powinna być wyprostowana, a samo miejsce ukłucia mocno uciśnięte. Po krótkiej chwili zapomina się o całym wydarzeniu i możemy wracać do domu.

OB.


ewentualne powikłania

Dłuższe krwawienie z miejsca ukłucia może być związane z zaburzeniami krzepnięcia, dlatego w takim przypadku trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza czy pielęgniarki. Najczęstszym powikłaniem jest krwiak w miejscu wkłucia, który może powstać z powodu niedostatecznego ucisku po wkłuciu lub z powodu wspomnianych zaburzeń krzepnięcia. Ale zanika on w ciągu paru dni po badaniu.

OB.


normy badań

Kobiety poniżej 50 lat: do 20; Kobiety powyżej 50 lat: do 30; Mężczyźni poniżej 50 lat: do 15; Mężczyźni powyżej 50 lat: do 20.

Zobacz także badania w kategorii


Badania krwi, moczu, testy ciążowe

zapraszamy na forum