Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Specjalistyczne badania moczu


informacje podstawowe

Badania specjalistyczne moczu (np. określenie wydalania elektrolitów, pomiar stężenia enzymów w moczu, badania mikrobiologiczne)

Specjalistyczne badania moczu


w jakim celu jest robione?

Ocena procesów metabolicznych i czynnościowych wielu narządów, (np. nerek, wątroby, gruczołów wydzielania wewnętrznego), rodzaju i zaawansowania chorób nerek i innych narządów, diagnostyce ostrych i przewlekłych zatruć.

Specjalistyczne badania moczu


jak się przygotować?

Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań przed badaniem przesiewowym w kierunku fenyloketonurii. W innych przypadkach zakres badań poprzedzających jest ustalany indywidualnie z lekarzem prowadzącym.

Specjalistyczne badania moczu


jak się wykonuje?

Sposób zbierania moczu jest ustalany indywidualnie z lekarzem prowadzącym. Dla przeprowadzenia niektórych badań specjalistycznych mocz zbiera się podobnie jak do badania ogólnego. Jednak większość badań specjalistycznych związana jest z koniecznością zbierania moczu w ściśle określonym przedziale czasu. Poniżej opisano sposób przeprowadzenia dobowej (24-godzinnej) zbiórki moczu.

Specjalistyczne badania moczu


co po badaniu?

Nie ma specjalnych zaleceń.

Specjalistyczne badania moczu


ewentualne powikłania

Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie i wykonywane w każdym wieku.

Zobacz także badania w kategorii


Badania krwi, moczu, testy ciążowe

zapraszamy na forum